1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
love history [14]
2 years ago
7

The Jets are driving 30 miles per gallon of gas. they are traveling 7 hours at 55 miles per hour. how much gas do they need

Mathematics
1 answer:
harkovskaia [24]2 years ago
8 0
First you need to find the total amount of miles they will be flying. This can be found by multiplying the rate or 55 by the time or 7. This would be 385 miles. Next you would divide by the miles per gallon or 30 to get the total number gallons needed. This would be 12.833333...
or 13 gallons if rounded to the nearest whole number.
You might be interested in
re are 5 short rows of chairs, each with an equal number of chairs. On a crowded day, the ushers added 2 chairs to each long row
lawyer [7]
I don't think u gave me the whole question
6 0
3 years ago
Help? I’ll give brainliest
Vaselesa [24]

9514 1404 393

Answer:

  10,466.7 in^3

Step-by-step explanation:

The volume of a cone is given by ...

  V = (1/3)πr^2·h

where r is the radius and h is the height. Using your numbers, we have ...

  V = (1/3)(3.14)(20 in)^2·(25 in) = 10,466.7 in^3

_____

A more accurate value of π will give a different result.

4 0
2 years ago
PLEASE PLEASE PLEASE HELP I really don’t understand this.
Amiraneli [1.4K]

Answer:

The second option is the answer.

Step-by-step explanation:

Do f(x) first, and then plug that into g(x).

f(x)=\sqrt{x+3}

(g o f)(x) = \frac{\sqrt{x+3}^{2}+2 }{\sqrt{x+3}}=\frac{x+5}{\sqrt{x+3}}

3 0
3 years ago
Please really need help on this thanks
VARVARA [1.3K]
5X-20=4X+7

5X-4x=20+7

X=27°
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many ounces are in a pound and a half
faltersainse [42]
16.5 oz are in a pound a half
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Plz answer :) i need help i will give heart and comment
    14·1 answer
  • Jamie bought two puzzles for $5.00 and three puzzles for $7.50. Write and solve an equation to find the cost of 15 puzzles
    13·1 answer
  • Mrs. fam bought 4 1/4 pounds of ham for $17. At rate,What is the cost of 1 pound of sliced ham?
    13·1 answer
  • One forth of a number is -60​
    13·1 answer
  • Help how do I solve this and how do I do it
    12·2 answers
  • At competing grocery stores, bananas are 80 cents a pound at the first store and 85 cents a pound at the second store. Apples ar
    5·1 answer
  • My brain is destroying itself so i need a little help I give brain award
    5·1 answer
  • Graph the image of the polygon after a reflection in the line y=x<br><br> PLEASE HELP
    13·1 answer
  • The table shows how the number of pepperoni
    13·1 answer
  • PLSS help
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!