1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Darina [25.2K]
3 years ago
6

Compatible numbers to estimate 75 plus 26

Mathematics
2 answers:
polet [3.4K]3 years ago
7 0
101 is the correct answer for 75+26
Ghella [55]3 years ago
7 0
75 + 25 = 100
75 + 30 = 105

This is saying your number will range from 100-105.
The answer is 101 and that is between 100 and 105.
75 + 26 = 101
You might be interested in
Find all trigonometric functions of an angle θ in the third quadrant for which cos θ =(-5)/6
Tanzania [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

its 69 now answer ur phone tyvm

3 0
3 years ago
Britta brought some carrots and apples for $24.80. A carrot and apple cost $0.90 altogether. She brought more carrots than apple
irga5000 [103]
The extra cost of the apples and the carrots is 5 dollors  and 90 cent

7 0
3 years ago
Consider the accompanying matrix as the augmented matrix of a linear system. State in words the next two elementary row operatio
Lubov Fominskaja [6]

Answer:

The answer is below

Step-by-step explanation:

The next step to solve the system, would be to divide the second row by 3 and we would be left with:  3 * R2

[1 -5 3 0 -2

0 1 -7/3 0 4/3

0 0 1 2 -2]

Then what we will do is multiply row 3 by 7/3 and then subtract it from row 2, that is, R2 - 7/3 * R3, and it would look like this:

[1 -5 3 0 -2

0 1 0 14/3 -10/3

0 0 1 2 -2]

And these would be the next two steps in the process of solving the system.

4 0
3 years ago
If 6 tomatoes are for $4, how much does 15 tomatoes cost?
Mariana [72]
$22.50 is the cost of 15 tomatoes
3 0
4 years ago
Help me please!!! And thank you!!!!
katen-ka-za [31]
<h2>Answer:</h2>

The last answer - 9x squared y squared

<h2></h2>

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Using a graphing calculator to determine a quadratic function h(t) for the data?
    8·1 answer
  • A number k less than 10
    9·1 answer
  • If m B = 3x - 9 and m C = 39°, then what is the value of x?<br> A.10<br> B.44<br> C.47<br> D.50
    13·1 answer
  • What is the GCF for 24, 48m
    13·2 answers
  • What is the unit price of a can of cat food if 3 cans cost $2.41? How much does one can cost? round to the nearest cent, only to
    5·1 answer
  • Three right triangles are drawn in the coordinate plane,
    6·1 answer
  • James bakes 12 cookies in 15 minutes. How many cookies will he bake in 60 minutes?
    13·2 answers
  • Out of the 83 peices of candy in the bag, Fred couldn't eat 15 of them. What percent of candy could Fred not eat? (Round to the
    6·1 answer
  • Which statement describes how to determine if a relation given in a table is a function?
    13·2 answers
  • Math again. marking as brainliest
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!