What is the system that you have to solve to find the value of x and y?
You can use the proportion.
$4.99 / 1 kg = x / 1.8 kg
x = ($4.99 * 1.8 kg) / 1 kg
x = $8.98
Therefore, in 1.8 kg of potatoes, it costs at $8.98
☺️<span>✌️</span>
Answer: The major difference between square and rectangle is that a square has all its sides equal whereas a rectangle has its opposite sides equal.
Step-by-step explanation:
Answer:
1.) 20
2.) the second option
Step-by-step explanation:
Hope this helps