1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
maks197457 [2]
3 years ago
15

Ayesha bought a 24-pack of lip gloss for $18.96. What is the unit cost per tube of lip gloss?

Mathematics
2 answers:
bogdanovich [222]3 years ago
4 0
Divide the total # of lip gloss Ayesha bought by the total cost.

24/$18.96
=$1.26582278 If the unit cost is rounded to the hundreths, it'll be $1.27.
earnstyle [38]3 years ago
4 0
Give me a second I believe it would be 24 divided by 18.96 which = $1.26 each

You might be interested in
. (6.03) Which of the following best describes the expression 6(y + 3)? (4 points) The product of two constant factors six and t
kolezko [41]
C. The product of a constant factor of six and a factor with the sum of two terms. In this case, 6 is constant, and the sum of two terms is: y+3. Since they are products, you multiple them. Therefore C would be correct.
8 0
3 years ago
Bag A contains 3 red and 2 white marbles
Paladinen [302]
Your question is incomplete.

If you want me to tell the ratio, its 3:2
4 0
3 years ago
Describe the graph of the inequality on a number line: x ≥ 11
Phantasy [73]

Answer:

Here is how it should look

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
What is the area of the circle? Round to the nearest whole number, if necessary.
Alla [95]
Well idk what the numbers are, but the formula to find the are is 3.14(pi) x r^2
7 0
2 years ago
What would x be?????
yarga [219]

Answer:

  12 cm

Step-by-step explanation:

The square of the length of the tangent segment is equal to the product of near and far distances to the circle from the point of intersection of the secant and tangent:

  (8 cm)^2 = (4 cm)(4 cm +x)

  16 cm = 4 cm +x . . . . . . divide by 4 cm

  12 cm = x . . . . . . . . . . . . subtract 4 cm

6 0
3 years ago
Other questions:
  • You are given a quiz with 3 true/false questions and five multiple choice questions, each with 4 possible answers. How many diff
    15·1 answer
  • Write an equivalent expression for 7x + 4x + 3 -1
    10·2 answers
  • What is the ratio of yellow sections to blue sections, in lowest terms?
    6·1 answer
  • Use mental math to simplify.<br> (4.55 + 27) + 5.45
    5·2 answers
  • Y = -4x + 3<br> 8x + 2y = 8<br> Solve by using elimination.
    8·1 answer
  • Please answer this question. *PLEASE*
    11·1 answer
  • You are given a number. Do you know the number that is 1/5 as big?<br><br> Need answer ASAP ❤️❤️❤️
    14·1 answer
  • Can anyone answer this ?
    8·1 answer
  • What is the IQR? <br> a. 20 <br> b. 41 <br> c. 11.5 <br> d. 61
    12·1 answer
  • There are 12 pieces of bubble gum, 10 caramels,8 peppermints and 6 gummy bears ina bag.what is the ratio?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!