Answer:
x=44/43
Step-by-step explanation:
Subtract 1 from both sides
Simplify
Divide both sides by the same term
Cancel terms that are in both the numerator and the denominator
Answer:
C. c = 64 + 2w
Step-by-step explanation:
You're starting with 64 customers and you're gaining 2 for each week.
<em>good luck, i hope this helps :)</em>
You just simply the answer
Answer:
Step-by-step explanation:
Let
p ----> the price of a watermelon in dollars
w ---> the weight of a watermelon in pounds
In this problem we have a proportional relationship
Remember that
A relationship between two variables, x, and y, represent a proportional variation if it can be expressed in the form
or
In a proportional relationship the constant of proportionality k is equal to the slope m of the line and the line passes through the origin
In this problem
The value of the constant of proportionality k is the same that the unit rate
Find out the unit rate
Divide the total cost by the total weight

substitute in the equation
12 2 +16 2 = D2
D2= 144+256
D2= 400
D2= 400