Answer: $42
Explanation:
Value can be found using the Gordon Growth model;
= (Current dividend * (1 + Growth rate)) / ( required return - growth rate)
Growth rate = Retention ratio * Return on equity
= 40% * 30%
= 12%
Value = (1.50 * 1.12)/ ( 16% - 12%)
= $42
Answer:
labor
Explanation:
There are four factors of production; land, labor, capital and entrepreneurship:
- William is the entrepreneur,
- Capital accounts for the helicopters, facilities and the advertisement.
- Land in this case is the plot of land where the business will be located.
- But who will fly the helicopters and perform maintenance operations? Who will sell the tours and perform administrative tasks? William will not fly the 5 helicopters himself, perform maintenance operations and sell the tours.
Answer:
The answer to the above question is $ 12.50
The answer and procedures of the exercise are attached in the following archives.
Explanation:
You will find the procedures, formulas or necessary explanations in the archive attached below. If you have any question ask and I will aclare your doubts kindly.
Answer: Accounting profit= $44,500
Economic Profit = $4,150
Explanation: <em>Accounting profit</em> are the profit earned by subtracting explicit cost from the total revenue earned.

<em>Economic profit</em> are profits lefts out after subtracting implicit (opportunity) cost and explicit ( monetary) costs. It is given by

In this case, the explicit cost include rental cost, office supplies, office staff and telephone expenses.
While, implicit cost include the 7% interest foregone on the $5000 savings and the salary foregone ($40,000) by choosing to startup a business than take up the job.
Answer:
The sales budget is prepared below. See table below.
Explanation:
<em>A sales budget shows the expected revenue and units to be sold for a forth coming accounting period. The sales budget for Patrick Inc would look as follows:</em>
Sales budget
Month Units Revenue($)
January 41,000 1,435,000
February 38,000 1,330,000
March 50,000 1<u>,750,000</u>
<u>4,515,000</u>
Note the revenue per month is determined by multiplying the unit to be sold by the price per unit of $35