1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lena [83]
3 years ago
13

9. < Q ; < S and QR = SR . select the correct statement for the two triangles . What rule proves the congruence ? ( 1point

) A. QPR = RTS ; ASA B. QPR = STR ; ASA C. QPR = STR ; ASA D. QPR = RTS ; SSS
Mathematics
1 answer:
motikmotik3 years ago
5 0
The theorem proving the triangles' congruence is Angle-side-angle (ASA) and the angle corresponding to Q is S; therefore, the answer is B.
QPR = STR; ASA
You might be interested in
LABEL THE TRIANGLE!! PLEASE HELP!!
Anettt [7]

Answer:

Determination of HYP,OPP,ADJ with respect to x.

<u>Opposite</u><u> </u><u>side</u><u> </u><u>of</u><u> </u><u>right</u><u> </u><u>angle</u><u>:</u><u>Hypotenuse</u><u>:</u><u> </u><u>AC</u>

<u>Opposite</u><u> </u><u>side</u><u> </u><u>of</u><u> </u><u>given</u><u> </u><u>angle</u><u>:</u><u> </u><u>Opp</u><u>:</u><u>BC</u>

<u>remaining</u><u> </u><u>side</u><u> </u><u>of</u><u> </u><u>a</u><u> </u><u>triangle</u><u>:</u><u> </u><u>Adjacent</u><u>:</u><u>AB</u><u>.</u>

8 0
2 years ago
If DF = 170, find the value of x. Then find DE and EF.<br> DE=3x + 20<br> EF=2x + 40
Julli [10]

9514 1404 393

Answer:

  DE = 86

  EF = 84

Step-by-step explanation:

We assume that point E lies on segment DF, so that ...

  DE + EF = DF

  (3x +20) +(2x +40) = 170

  5x = 110 . . . . . . . . . . . . . . . collect terms, subtract 60

  x = 22 . . . . . . . . . . . . divide by 5

  DE = 3×22 +20 = 66 +20 = 86

  EF = 2×22 +40 = 44 +40 = 84

7 0
2 years ago
What is the answer to −9−(−13) its integers
Setler [38]

Answer: 4

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Find the unit price
Mrac [35]

Answer:

Price per ounce is $0.062

Step-by-step explanation:

Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce

Firstly, we need the total ounce value

1 pound = 16 ounce

so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces

So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces

So 40 ounces = $2.48

price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce

3 0
3 years ago
FH and IK are parallel lines.<br><br> Which angles are vertical angles?
NARA [144]

Answer:

LJ and GE

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What type of number is 9 1/2?
    11·2 answers
  • Can someone please help? i need to find the slope of a line. it’s for a test!
    14·2 answers
  • Find the area and perimeter of trapezoid ABCD. round your answers to the nearest tenth.
    9·1 answer
  • 30 points to whoever can answer this please!
    12·2 answers
  • What number is halfway between 60and 70
    15·2 answers
  • 0 1 2 3 20. (03.05 MC) What does &gt; -4 indicate about the position of - - and - 4 on the number line? (1 point) 0 2/3 is locat
    7·1 answer
  • Natalia has 15,000 centimeters of yarn. How many meters of yarn does she have?
    10·1 answer
  • I dunno this answer... pwease help... if you're smart
    11·1 answer
  • Please answer number 4 I’ll give brainliest thanks!
    5·2 answers
  • Suppose there are 100 trout in a lake and the yearly growth factor for the populations is 1.5. Write the exponential equation fo
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!