1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PIT_PIT [208]
4 years ago
11

Juan is buying soda for a class party. he can go to the vending machine and buy 12-oz cans for $0.60 each, to the corner store a

nd get 20-oz bottles for $0.95, or to the grocery store and get 32-oz jugs for $1.55. Which is the best deal?
Mathematics
1 answer:
rodikova [14]4 years ago
4 0

Answer:

Best deal is corner store

Step-by-step explanation:

LCM is 480 oz

480 oz of the Vending Machine would be £24 (0.60 x (480/12))

480 oz of the Corner Store would be £22.80 (0.95 x (480/20))

480 oz of Grocery store would be £23.25 (1.55 x (480/32))

You might be interested in
Why does fast- moving grader erosion and then slow- moving water?
Triss [41]
It have more energy picking up more particles in less time 
5 0
4 years ago
What do yall want for christmas​
vlabodo [156]
A PS5 YKYKYKKYykykyykylyk
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
SEND HELP!!!!!!!!<br><br> (image is attached)
Mars2501 [29]

Answer:

y=x+20

Step-by-step explanation:

we have to find the slope

y2-y1/x2-x1

3-2/23-22

1/1

y=1x+b

y-22 = 1(x-2) + b

y=x+20

5 0
4 years ago
Joselyn is a manager at a sign-painting company. She has two painters, Allen and Brianne. Allen can complete a large project in
guajiro [1.7K]

Answer:

8.47 Hours

Step-by-step explanation:

Allen can take 16 hours, while 

Brianne can take 18 hours;

Therefore, in 1 hour Allen will complete a fraction of 1/16, while

in 1 hour Brianne will complete a fraction of 1/18

When working together, in 1 hour they will complete a fraction of (1/18+1/16)

=  17/144,

Therefore; to complete the whole project working together, they will take;

144/17 = 8.47 hours


7 0
3 years ago
The chess club members bought 6 tickets to a tournament for $15. How much would they have paid if all 9 members wanted to go?
olga nikolaevna [1]

Answer:$22.50


Step-by-step explanation:You need to divide the cost by th numbers of objects to get the answer.15 divided by 6 equals $2.50. Since each ticket costs $2.50,you multiply 2.50 times 9 which gets you $22.50.


8 0
4 years ago
Other questions:
  • In ΔMNO, the measure of ∠O=90°, the measure of ∠N=70°, and OM = 3.3 feet. Find the length of MN to the nearest tenth of a foot.
    11·1 answer
  • Eric and Mark were at a ball game and visited the concession stand. They each got a hamburger, and Mark got lemonade and some co
    14·1 answer
  • Fill in the blank with the correct number. the number____ is divisible by 2,3,4,6 and 10.
    11·2 answers
  • Find the average rate of change from x = 2<br> to x =4
    11·1 answer
  • Please helpp<br> What is the area of the purple region? <br> What is the area of the green region?
    7·1 answer
  • Λ represents the average rate, and the expected number of events in a given time frame for the ____________ distribution.
    5·1 answer
  • I need help correct gets crown answer quick!
    14·2 answers
  • Write the following numbers in order of size start with the smallest. 0.32 0.4 0.35 0.309
    11·1 answer
  • PLEASE HELP ME!!! THIS IS DUE IN AN HOUR!!!!!! PLEASE
    5·1 answer
  • 12,000+800-200= i need help
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!