Juan is buying soda for a class party. he can go to the vending machine and buy 12-oz cans for $0.60 each, to the corner store a
nd get 20-oz bottles for $0.95, or to the grocery store and get 32-oz jugs for $1.55. Which is the best deal?
1 answer:
Answer:
Best deal is corner store
Step-by-step explanation:
LCM is 480 oz
480 oz of the Vending Machine would be £24 (0.60 x (480/12))
480 oz of the Corner Store would be £22.80 (0.95 x (480/20))
480 oz of Grocery store would be £23.25 (1.55 x (480/32))
You might be interested in
Answer:
- Frank grows 535 trees during holiday season
- in November sold 215
- then dec sold 275
- 535 minus 490 which gives a total of 45 trees left
- then to find out how many trees he will have next season 650 plus 45 gives 695
1/2 fraction of whole carton was used for each serving
6.5 + 7.6
8.4 + 5.7
ur welcome
Answer:
It's (4C3)*(4C2)/52C5
Answer:
<h2><em><u>X = 28</u></em></h2>
Step-by-step explanation:
14 × 2 = X
=> <em><u>28 = X (Ans)</u></em>