1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Masja [62]
3 years ago
14

What is the value of the expression (3/7)(-2/5 •9/11)

Mathematics
1 answer:
Alex787 [66]3 years ago
7 0

The answer is 54/385, or 0.14025974025974.

Hope this helps!

You might be interested in
A grocery store sells a bag of 7 oranges for $6.65. What is the unit cost?
adoni [48]
95 cents all you do is divide 6.45/7 correct me if I read it wrong
3 0
3 years ago
What is the equation of the
Leya [2.2K]

Answer:

y = 2x - 1

Step-by-step explanation:

Here we have the slope, m = 2, and one point on the line, (2, 3).  Plugging these values into the point-slope formula y - k = m(x - h), we get:

y - 3 = 2(x - 2), or y = 3 + 2x - 4, or y = 2x - 1 in slope-intercept form.

8 0
3 years ago
If l is Parallel to m, find the value of y
BARSIC [14]

Step-by-step explanation:

1st

8x-59 + 2x-11 = 180

10x -70 = 180

10x = 180 + 70

10x = 250

x = 25

2nd

8x - 59 = 15y + 6

8(25) -59 = 15y + 6

200 -59 = 15y + 6

141 = 15y + 6

15y + 6 = 141

15y = 141 - 6

15y = 135

y = 135/15

y = 9

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the area of this??? i put it at 14 points!
Basile [38]

Answer:

99in squared

Step-by-step explanation:

Bottom square is 3 by 3, middle is 9 by 6, and trapezoid is 9 by 4.

3*3+9*6+9*4 is 99

Hope this helps plz mark brainliest if correct :D

3 0
2 years ago
Simplify the radical expression by rationalizing the denominat o 3/11
8090 [49]
Do you mean 3/√11 ? In this case, you'll have to multiply both, numerator and denominator by the denominator ... 
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Need help I’m stuck. There is a track next to the school the track is 16 mile long. A group of students have a relay race. They
    6·1 answer
  • 4(8x-8)=-192 what's that mean and can someone help me asap
    13·1 answer
  • The table shows data from a survey about the number of times families eat at restaurants during a week. The families are either
    11·2 answers
  • jordan bought 12 tennis balls and annika bought 16. the tennis balls come in packages. each package has the same number. what is
    11·1 answer
  • How many bases does the cone have
    8·2 answers
  • Single bottles are sold for $1.25. A six pack is sold for $7.20. A twelve pack is sold for $13.80 and a case of 24 bottles is so
    8·1 answer
  • . The biggest painting in an art show is
    6·2 answers
  • What is the value of 18 divide by -9
    15·2 answers
  • Solve 1/3(3.2×1.4)2.8<br><br>Simplify your answer​
    8·1 answer
  • Please help!!! 20 points
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!