1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
riadik2000 [5.3K]
3 years ago
5

Holly says 4.131131113... is a rational number. Which of the following best describes whether Holly is correct and why?? a.Holly

is correct. Repeating decimals are always rational numbers. b.Holly is correct. The number is positive and all positive numbers are rational. c.Holly is incorrect. The decimal does not terminate, so it cannot be a rational number. d.Holly is incorrect. The decimal part follows a pattern but does not actually repeat.
Mathematics
2 answers:
Leni [432]3 years ago
7 0

Answer:

A. Holly is correct. Repeating decimals are always rational numbers.

Step-by-step explanation:

Rational number is the subset of:

  • Whole number (Positive integer + 0)
  • Natural number
  • Negative integers
  • Fractions
  • Decimals (Whether positive or not, whether terminating or non terminating)

Hope this helps ;) ❤❤❤

Dennis_Churaev [7]3 years ago
5 0

Answer:

Holly is incorrect. The decimal part follows a pattern but does not actually repeat.

so D is the correct option

Step-by-step explanation:

The numbers follow a pattern but if you take a closer look you will see that the numbers do not repeat even though they still use the numbers 1, and 3 doesn't mean there a rational number.

You might be interested in
How do you identify the necessary information that is missing from a problem?
alexdok [17]

Answer:

  It depends

Step-by-step explanation:

Identifying what is <em>not there</em> is always difficult. In the general case, the range of possibilities is infinite.

For relatively simple math problems, the problem statement usually gives a context and asks a question. The context will generally tell you the nature of the relationships that apply. The question will generally be answered by making use of the relationships to relate given information to requested information.

If a relationship involves 4 items, one is "unknown" (that you're asked to find), and only 2 are given, then you know the missing information is the remaining item in the relationship.

Often, you can work a problem a number of ways, so the information that is missing depends on the method you choose for working the problem.

___

In complicated multi-step problems, relationships may need to be developed, theorems proved, massive amounts of data examined, and more. In some cases, whole new areas of mathematics may need to be invented.

6 0
3 years ago
2 exponent 5 + 4 • 4 =
mixer [17]

Answer:

36?

Step-by-step explanation:

____________________________________________

5 0
2 years ago
Good at graphing coordinates? I need some help on that please!
ohaa [14]
Here are the coordinates :)

4 0
2 years ago
How do you find unit rates
Y_Kistochka [10]

To find unit rates with money divide the price by the amount.

7 0
3 years ago
What is another way to write 0.7?
SVEN [57.7K]
7/10. Because 0.7 equals 70% . As a fraction it would be 70/100. Simplify, and you get 7/10. 
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Help me plzzzz. it's confusion
    12·1 answer
  • Identify whether the given numbers are perfect squares, perfect cubes, or neither.
    5·1 answer
  • A tree is 12 metres tall and casts a shadow 9 metres long. A building nearby casts a shadow that measures 21 metres. How tall is
    15·1 answer
  • Students on the softball team on $295 from the car wash how many team banners can they buy each banner cost eight dollars
    15·2 answers
  • Which is a simplified form of the expression 2(y + 1) + 2(y – 2)? A. 2y + 1 B. 4y – 2 C. 2y – 1 D. 4y – 3
    7·2 answers
  • What is the answer to 3-(-8)
    6·2 answers
  • i keel asking for the dang answer why wont anyone tell me it a store sells pencils pens and markers that sells two times as many
    15·1 answer
  • Amy knits 1/10 of a scarf in 4/5 of an hour. What fraction of scarf can Amy knit in 1 hour
    7·1 answer
  • 30 men repair a road in 56 days by working 6 hours daily. In how many days 45 men will repair the same road by working 7 hours?
    7·2 answers
  • If tomatoes are $3.22 per pound and Nico spends $5.76 on tomatoes, how many pounds did he purchase?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!