1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alika [10]
3 years ago
11

PLEASE HELP ME BY SHOWING YOUR WORK TO THIS ANSWER!

Mathematics
1 answer:
ArbitrLikvidat [17]3 years ago
4 0
Hey Dammy17,
Ok so what we need to do is "plug in" 2oz for x in the equation, 

So, 0.6 (2) + 11 = 
      0.12 + 11= 11.12 oz is the finishing weight. 
You might be interested in
last year a school raised $19,950 by selling $15 tickets to a carnival fundraiser. this year the school will raise $20 per ticke
AURORKA [14]

Answer:

$26,600

Step-by-step explanation:

$19,950 / $15 = 1330 tickets

1330 x $20 = 26,600

7 0
2 years ago
Anyone good at math? here's an easy one but im dum so please help will give brainliest
luda_lava [24]

Answer:

1.5 I'm pretty shure

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the value of x in the given right triangle
makvit [3.9K]
The answer is x = 7.34
4 0
3 years ago
A one year membership to metro gym costs $460. There is a fee of $40 when you join, and the rest is paid monthly. Write an equat
zysi [14]

Answer: The equation that would help members to find how much they would pay per month is

40 + 12x = 460

Step-by-step explanation:

Let x represent the amount of money that members would pay per month.

Let y represent the number of months for which a member uses the gym.

There is a fee of $40 when you join, and the rest is paid monthly. This means that the cost of using the gym for x months would be

40 + xy

A one year membership to metro gym costs $460. Therefore are 12 months in a year. Therefore,

40 + 12x = 460

12x = 460 - 40 = 420

x = 420/12 = 35

The equation that would help members to find how much they would pay per month is

8 0
2 years ago
If you earned $60 from $500 in sales , What is the percent commission?
Rom4ik [11]

Answer:

300

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the unit rate for Fred's Sub shop?(Will post photo/link in the comments)
    9·1 answer
  • Round this number to the nearest 1000th place. 3,333.8485
    6·1 answer
  • How to graph (x-3)^2+(y+1)^2=25
    5·1 answer
  • Let f(x) = 4 – x^2, g(x) = 2 – x. Find (f + g)(x) and its domain.
    12·1 answer
  • An aerospace company has submitted bids on two separate federal government defense contracts. The company president believes tha
    5·1 answer
  • Jasmine’s cell phone company charges her $35 a month for phone service plus 0.50 for each text message. How many text messages d
    10·1 answer
  • A pharmacist receives a shipment of 21 bottles of a drug and has three of the bottles tested. If five of the 21 bottles are cont
    10·1 answer
  • What is the product of the polynomials below?
    14·1 answer
  • please solve for the function and the function only for both of these problems for 10 points! thank you so much! :)
    9·1 answer
  • Lisa is building a structure to be used in the school play. The structure is in the shape of a right triangular prism. A sketch
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!