1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kykrilka [37]
3 years ago
6

One dozen eggs cost $1.98. How much does one egg cost?

Mathematics
2 answers:
rodikova [14]3 years ago
8 0
We know that one dozen is 12 so with that all we need to do is divide $1.98 by 12 and get the unit price. The price for one egg is .165 cents. 
Karolina [17]3 years ago
4 0
There are 12 eggs in one dozen. In order to find the cost of one egg, divide $1.98 by 12: $1.98/12=$.165
You might be interested in
A store is advertising a 40% off sale. Find the new price of a pair of boots that were originally marked $149.00.
Alinara [238K]

Answer:

<u>89.4</u>

Step-by-step explanation:

Okay well if  149=100% and there is a 40% we just have to find 60% and to do that we just multiply 149 by 0.60 to get 89.4

149*0.60=89.6

5 0
3 years ago
Which of the following are some of the possible soulitions for the inequality -9w &lt; -54
Alekssandra [29.7K]

the answer

w < 6

Step by Step

-9w < -54

w < -54/-9

w< 6

4 0
3 years ago
58 is what percent of 40
Oksana_A [137]

58÷40×100 which will give you 145 as the answer.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 8 1/3% as a fraction in simplest form?
jeka94
8 1/3% would be equal to 25/4%
7 0
3 years ago
I need help pleaseee stattt (11 points )
Harlamova29_29 [7]

Answer:

If you were to get a different piece of paper and trace the same shape and flip it over to the same position that one of them is in it will be the exact same measurements!

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Bryan's hockey team is purchasing jerseys. The company charges $250 for a onetime set-up fee and $23 for each printed jersey. Wh
    15·1 answer
  • (07.03)
    5·2 answers
  • What's the answer please
    5·2 answers
  • How much would it cost him in interest over 5 months if he used card A to make the purchase?
    8·1 answer
  • Lia earned $4.50 in 5 hours. How much does she make per hour?
    14·2 answers
  • Solve for x if EF = 2x + 7 and FG = 7x –9<br><br> help please I'll give brainliest
    13·1 answer
  • A duck has 1,100 feathers. It went for a swim in a pond and lost 2/100 of its feathers. How many feathers did it lose?
    6·1 answer
  • Christine is going to use 20m of fencing to fence off a rectangular field to grow vegetables. She is considering three fields wi
    12·1 answer
  • What is the slope of the line below?
    12·2 answers
  • Which number is​ greater, 89 or​ 12.577? How do you​ know?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!