1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
otez555 [7]
3 years ago
14

One month bob rented 5 movies and 2 video games for a total of $26 . the next month he rented 3 movies and 8 video games for a t

otal of $53 . find the rental cost for each movie and each video game.
Mathematics
1 answer:
dezoksy [38]3 years ago
4 0
Let x be the number of movies rented 
Let y be the number of video games rented 

(5x+2y=26)4
- 3x+8y=53 

 20x+8y=104 
-3x+8y=53
-----------------
17x       =51 
x=51/17 
x=3 

5x+2y=26 
5(3)+2y=26 
2y=26-15 
y=11/2 
y=5.5 

Therefore, the movies cost $3 and the video games cost $5.5 

Hope I helped :)
You might be interested in
Round 12.511 to the nearest TENTHS
netineya [11]

Answer:

<h2>12.5</h2>

Step-by-step explanation:

That would be 12.5 because 12.51 is closer to 12.50 than it is compared to 12.6.

7 0
2 years ago
You just found the volume of a cylinder, which of the following would be acceptable units for the answer?
NeX [460]
The answer is c, hope this helps
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Simplify 3³ × 3²
Natali [406]
3 to the 5th power.....when you multiply you add the exponents
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
I WILL GIVE BRAINLIEST TO WHOEVER ANSWERS CORRECTLY PLEASE HELP!!!
professor190 [17]

52 kilometers in 4 hours = 52 x 4 = 208 km in 4 hours

Total of 5 hours = 208 km + 62 km = 270 km

Average speed = 270 km / 5 hours = 54 km per hour

Answer

54 km per hour

5 0
2 years ago
What type of association does there appear to be between the variables? explain
Nataliya [291]
Where are the variables for the equation?
3 0
3 years ago
Other questions:
  • A birthday celebration meal is $ 50.20 $50.20 including​ tax, but not the tip. Find the total cost if a 15 % 15% tip is added to
    10·2 answers
  • What number equivalent to 145
    8·2 answers
  • What is the surface area of the figure shown ? Please show how you got it and you will get a thanks !!
    12·1 answer
  • HELP ME NEED HELP WILL GIVE 20 POINTS AND BRAINLIEST TO CORRECT ANSWER!!!!!​
    5·1 answer
  • (−23)(54) please help
    15·2 answers
  • I need help on this can someone help me
    5·1 answer
  • My mom pays $48 for 16 gallons of gasoline. what is the unit rate ?
    10·1 answer
  • In simplifying square root radicals, write the radicand as a product of the factor and another factor.
    7·1 answer
  • Fred works at a car wash where he makes $40.00 per day plus $1.75 per car that he washes. Yesterday, Fred made a total of $61.00
    9·1 answer
  • Two–thirds of the children in the fourth–grade class are girls. If there are 18 girls, what is the total number of children in t
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!