Answer:
$123.62
Step-by-step explanation:
85.10 + 23.95 + 8.47 = 117.52
117.52 + 100 + 2.50 = 220.02
$343.64 - $220.02 = $123.62
5.88 / 3 = 1.96 per pound
original price - 1.21 per pound
Answer:
It's A, c =2.5d
Step-by-step explanation:
When it comes to problems like this, I usually look through the answers and try to plug in the numbers until I get the right equation that fits with the graph.
2.5(5) = 12.5
2.5(10)= 25
2.5(15)= 37.5
2.5(20) = 50
2.5(25) = 62.5
If you compare this to the graph, you'll notice the solutions are the same as the Total Cost (c). That's because c= 2.5d is the right equation for this graph. (Sorry if my explanation is confusing)
It would make 5 complete frames, and about 8/10 of another frame.
108 / 18.375 = 5.8&*)&^&%*$*
I used a calculator.
You could keep adding 18 and 3/8 over and over again until you get right under 108 if you're good at math like me, but most people would have to add 18 and 3/8 separately.
Thanks, and if you liked my answer, please consider giving me the brainliest answer, because I need 5 of them to get to the next level.
<span>Faster maid DATA:
time = x hr/job ; rate = 1/x job/jhr
Slower maid DATA:
time = 3x hr/job ; rate = 1/3x job/hr
Together DATA:
time = 3 hr/job ; rate = 1/3 job/hr
Equation:
rate + rate = together rate
1/x + 1/3x = 1/3
Multiply thru by 3x to get:
3 + 1 = x
x = 4 hrs (time for the faster maid to do the job)</span>