1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
defon
3 years ago
9

The ratio of boys to girls in homeroom is 2:3. If there are 8 boys, how many girls are there?

Mathematics
1 answer:
VladimirAG [237]3 years ago
7 0

Answer:

There are 12 girls. You have to multiply 2x4 which gives you 8 so multiply 3x4 and it gives you 12

Step-by-step explanation:

You might be interested in
The weekly sales of Honolulu Red Oranges is given by q = 990 − 22p. Calculate the price elasticity of demand when the price is $
elena55 [62]

Answer:

E = -2. The demand is going down by 2% per 1% increase in price at that price level.

The price that gives a maximum revenue is $22.5. The maximum revenue is $9112.5

Step-by-step explanation:

The overall demand formula: Q = aP + b

Q = 990 - 22P

<u>Demand elasticity:</u>

At P = $30, the Q = 990 - 22×30 = 330. a = \frac{dQ}{dP} = -22

The formula for demand elasticity: E = \frac{dQ}{dP}×\frac{P}{Q}

Demand elasticity at $30: E = -22 × \frac{30}{330} = -2

So, The demand will be going down by 2% if 1% increase in price.

<u>Revenue:</u>

R = P×Q = P×(990 - 22P) = -22P² - 990P

R' = -44P - 990. The revenue is maximum when R' = 0

⇔0 = -44P - 990 ⇔ P = $22.5

At the P = $22.5, the Q = 990 - 22×22.5 = 495.

The maximum revenue = $22.5×495 = $11,137.5

7 0
3 years ago
Julio can buy a box of 20 pencils<br> for $2.80. What is the unit rate in<br> dollars per pencil?
Mice21 [21]

Answer:

$0.14

Step-by-step explanation:

When you divide the cost of pencils to the amount the pencils is the amount of each pencil.

3 0
3 years ago
What are the properties of pollelogram?​
AURORKA [14]

Answer:

any chooses

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
0.55 written as a decimal or mixed number in simplest form
Reika [66]

\frac{.55}{1}  \times  \frac{10}{10}  =  \frac{5.5}{10}   \times  \frac{10}{10 }  =  \frac{55}{100}  \\ or \\  \frac{.55}{1}  \times  \frac{100}{100}  =  \frac{55}{100}  \\  simplified \\
\frac{55}{100} \div  \frac{5}{5}  =  \frac{11}{20}
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
HEY CAN ANYONE HELP ME PLZ
finlep [7]

Step-by-step explanation:

1. 48 decide by 16 = 3 per min

2. Decide by 7 you will get 5:2

3. 24 per hour so 3 hours is 3 times 24 which is 72

4. 5cm per hour

5. 175:326.

6.1080 decide by 9 you get 120

120 times 13 is 15607.

7. 2520 decide by 9 is 280

Sara got 560 while Hina got 19608.

8. Ali is the fastest. He can fold 8 in a minute

9. I dont understand your question

10. A is 3

3 0
3 years ago
Other questions:
  • 3. A root of x2 – 5x – 1 = 0 is
    12·1 answer
  • I need help please and thank you
    7·1 answer
  • Given below is the even-number function. Which of the following are equal to E(12)? Check all that apply. E(n) = 2n A. 24 B. E(6
    6·1 answer
  • If α and β are the zeroes of a quadratic polynomial x²+x-2 then find the value of (α/β+2) (β/α+2)
    10·1 answer
  • Please Help Me Answer this question
    7·1 answer
  • Need help ASAP! Show work if you can it’s completely fine if not tho
    13·1 answer
  • Mason will use a 1/3 gallon pitcher to fill an empty 3/4 gallon water jug. How much water will he need in order to completely fi
    5·2 answers
  • A rocket is launched from a tower. The height of the rocket, y in feet, is related to the time after launch, x in seconds, by th
    9·1 answer
  • Anyone know this problem???
    10·2 answers
  • QUESTION 2.1 POINT
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!