1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Evgesh-ka [11]
3 years ago
14

Please help, easy geometry​

Mathematics
1 answer:
andrew11 [14]3 years ago
5 0

Answer:

17 yd^2

Step-by-step explanation:

We can add the areas.

We have the large rectangle on the right and the small rectangle on the left.

The large rectangle on the right

A = l*w

   = 3*5

   = 15yd^2

The small rectangle on the left is

A = l*w

  = 1 *2

  = 2 yd^2

Add the areas together

A large rectangle +  A small rectangle

15                             + 2

17 yd^2

You might be interested in
a cone with a radius of 3” has a total area of 24pie square inches. Find the volume of the cone. 12pie, 24 pie or 15 pie
Ratling [72]

Answer:

12\pi (inches)^{2}

Step-by-step explanation:

Given:

radius of cone = 3 inch

Total area of cone = 24\pi (inch)^{2}

Find the volume of the cone?

We know the area of cone = \pi r(r+s) -------(1)

Where r = radius

Ans s = side of the cone

Put the area value in equation 1

24\pi=\pi r(r+s) -------(1)

\frac{24\pi }{\pi r} =r+s

\frac{24}{ r}-r =s

Put r value in above equation.

s =\frac{24}{ 3}-3

s=8-3

s=5

The side s = 5 inches

We know the side of the cone formula

s^{2}=r^{2}+ h^{2}

h^{2}=s^{2}- r^{2}

Put r and s value in above equation.

h^{2}=5^{2}- 3^{2}

r^{2} = 25-9

r^{2} = 16

r = 4

The volume of cone is

V = \frac{1}{3} \pi r^{2} h

Put r and h value in above equation.

V = \frac{1}{3} \pi (3)^{2}\times 4

V = 12\pi (inches)^{2}

The Volume of the cone is 12\pi (inches)^{2}

7 0
3 years ago
What is the value of x/4y , when x = 16 and y = 2 worth 20 pts pls help quick
igomit [66]
The answer to your question is b. 2
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Anyone help please....
MissTica

mean= 4.1

median= 1,2,3,4,5,6

mode= 6

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Solve the inequality 4t^2 ≤ 9t-2 please show steps and interval notation. thank you!​
Misha Larkins [42]

Answer:

[0.25, 2]

Step-by-step explanation:

We have

4t² ≤ 9t-2

subtract 9t-2 from both sides to make this a quadratic

4t²-9t+2 ≤ 0

To solve this, we can solve for 4t²-9t+2=0 and do some guess and check to find which values result in the function being less than 0.

4t²-9t+2=0

We can see that -8 and -1 add up to -9, the coefficient of t, and 4 (the coefficient of t²) and 2 multiply to 8, which is also equal to -8 * -1. Therefore, we can write this as

4t²-8t-t+2=0

4t(t-2)-1(t-2)=0

(4t-1)(t-2)=0

Our zeros are thus t=2 and t = 1/4. Using these zeros, we can set up three zones: t < 1/4, 1/4<t<2, and t>2. We can take one random value from each of these zones and see if it fits the criteria of

4t²-9t+2 ≤ 0

For t<1/4, we can plug in 0. 4(0)²-9(0) + 2 = 2 >0 , so this is not correct

For 1/4<t<2, we can plug 1 in. 4(1)²-9(1) +2 = -3 <0, so this is correct

For t > 2, we can plug 5 in. 4(5)²-9(5) + 2 = 57 > 0, so this is not correct.

Therefore, for 4t^2 ≤ 9t-2 , which can also be written as 4t²-9t+2 ≤ 0, when t is between 1/4 and 2, the inequality is correct. Furthermore, as the sides are equal when t= 1/4 and t=2, this can be written as [0.25, 2]

8 0
3 years ago
The club buys shirts in bulk for 8 each. they mark up the shirts 75% to sell in the school store. At the end of the year, At the
Nitella [24]

The amount of profit the spirit club make on each shirt sold at the end of the year is = $2

<h3>Calculation of profit</h3>

The quantity of shirt bought by the club = $8 per shirt

At the end of the year they sold the shirts at discount of %25 each.

That is 25/100 × 8

= 200/100

= $2

Therefore, they made profit of $2 for each shirt they sold at the end of the year.

Learn more about profit here:

brainly.com/question/19104371

#SPJ1

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Jayla buys and sells vintage clothing. She bought two blouses for $25.00 each and later sold them for $38.00 each. She bought th
    7·1 answer
  • What is the 0.9 to the power of 2
    5·1 answer
  • Emma has n containers. She will put
    15·1 answer
  • The change from one number to the next in a geometric sequence is called
    7·2 answers
  • Xsquare-8x+15 please help me answer it thank you​
    6·1 answer
  • Chase bought 5 chicken wings for $9.50. If Chase spent $26.60 , how many chicken wigs did he buy ?
    11·1 answer
  • Point B has coordinates ​(3​,2​). The​ x-coordinate of point A is -1. The distance between point A and point B is 5 units. What
    14·2 answers
  • If costs $2.28 for 12 fluid ounces of dishwashing detergent. what is the cost per fluid ounce?
    7·1 answer
  • Counterexamples and Logic Symbols HW
    9·1 answer
  • What property is used to show that 3(4 – 6) = 12 – 18? Explain why it is that property.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!