1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nina [5.8K]
3 years ago
9

The wheels on a car have a diameter of 28 inches. How many full revolutions will the wheels need to make to travel 200 feet?

Mathematics
1 answer:
rodikova [14]3 years ago
4 0
Here we're interested in the circumference:  C = pi*d.  In this case C = 3.14*(28 inches) = 88 inches. 

Now divide this 88 inches into 200 feet to get the # of revolutions ncessary to travel 200 feet.

200 feet     12 in
------------ * --------- = 2400 inches
       1           1 ft

2400 inches
----------------------- = 27.2 revolutions   (answer)
[ 88 inches/ rev ]
You might be interested in
You are going to roll two dice. Let the variable x = the sum of the numbers rolled. What is the probability that x = 9 ?
Vladimir79 [104]

The  first cube can land in any one of  6  ways.
The  second cube can land in any one of  6  ways.
Total number of ways that  2 dice can land = (6 x 6) = 36 ways.

For any of these ways, the sum of the numbers rolled is  9 :

3, 6
4, 5
5, 4
6, 3

There are  4  ways to roll a 9, out of a total of  36  ways that
the dice can land.  So the probability of rolling a  9  is

       4 / 36  =  1 / 9  =  <em>11-1/9 percent</em>


7 0
3 years ago
A shirt is on sale for 45% off the price. The cost of the shirt is $14.95. What is the price of the shirt now?
Pavlova-9 [17]

Answer:

$8.2225

Step-by-step explanation:

100% - 45% = 55%

then divide 55 by 100 to get .55

lastly multiply .55 to 14.95 to get 8.2225

3 0
3 years ago
A 3-kilogram bag of oranges costs $9.87. What is the unit price?
mixer [17]

Answer:

3.29

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
One month Melissa rented 5 movies and 6 video games for a total of $53 . The next month she rented 3 movies and 2 video games fo
Nikitich [7]
The 5 movies and 6 video games are for $5.36 cents each.the 3 movies and 2 video games are for $4.20 cents.

please mark brainliest answer!!!!

Hope this helped :)
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
What is the answer to this? 6[5•(41-36)-8+14)]
denpristay [2]
1. 41-36= 5
6[5·(5-8+14)]
2. 5-8=-3+14=11
6[5·11]
3. 5·11=55
6·55
4. 6·55=
330
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • △JKL∼△STU Which statements are true? more than one are right (ps the line means similar to)
    11·2 answers
  • How to simply and write the answer n a whole number
    15·1 answer
  • When creating a budget, you must track both your budgeted expenses and your expenses.
    5·2 answers
  • John had some money in his savings account. He donated 1/6 of his money to charity. If he donated $75 dollars to charity, how mu
    6·1 answer
  • W+19=49 for w=30 help me
    14·2 answers
  • A fruit seller purchased 20 kg of apples at Rs 80 per kg and sold them at Rs 85 per kg. find profit and profit percent​
    12·2 answers
  • Can someone explain to me what I am supposed to do without giving me the answers? ( I hint basically as in what to do first, sec
    13·1 answer
  • Can you figure this out for me ? I’m having issues .
    9·1 answer
  • Evaluate the expression: a(b – c) if a = -8, b = 12, and c = 4
    8·2 answers
  • What is the sum of the 14th square number and the 1st cube number?
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!