1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ksju [112]
4 years ago
7

Suppose that a company offers quantity discounts. If up to​ 1,000 units are​ purchased, the unit price is ​$1010​; if more than​

1,000 and up to​ 5,000 units are​ purchased, the unit price is ​$9.509.50​; and if more than​ 5,000 units are​ purchased, the unit price is ​$5.505.50. Develop an Excel template using the VLOOKUP function to find the unit price associated with any order quantity and compute the total cost of the order.
Computers and Technology
1 answer:
zhenek [66]4 years ago
7 0

Answer:

Ans. Ready to download, please see the file attached to this document

Explanation:

Note. Consider changing the cell in yellow, does not make sense, it could be 10100 instead of 1010

Hi, to design this sheet, I also used the and(...) function of MS excel, in which you declate that in order to select a certain answer, 2 or more conditions must be true, in our case, if a purchase is up to 1000, the price would be $1010 (consider changing this value, maybe to 10100), if the purchase is more than 1000 and less than 5000, the price is $9,509.50, and if is more than 5000 units, the price would be $5,5005.50.

Please check the formula for further clarifications.

Best of luck.

Download xlsx
You might be interested in
Breaking down a problem to find the solution is called:
velikii [3]
I would say B.......
7 0
4 years ago
How does the action affect the end result of what you want to accomplish?
suter [353]

Whichever action you take to complete a task will inevitably affect the end result of whatever would need to be accomplished; whether this impact the task in a positive or a negative way.

3 0
3 years ago
An apple, potato, and onion all taste the same if you eat them with your nose plugged
lys-0071 [83]

Answer:Have a good dayyyyy

Explanation:    can i be brainliest pls pls

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
(20 points) Given a collection of n nuts and a collection of n bolts, arranged in an increasing order of size, give an O(n) time
Blababa [14]

Answer:

Check the explanation

Explanation:

Keep two iterators, i (for nuts array) and j (for bolts array).

while(i < n and j < n) {

if nuts[i] == bolts[j] {

We have a case where sizes match, output/return

}

else if nuts[i] < bolts[j] {

what this means is that the size of nut is lesser than that of bolt and we should go to the next bigger nut, i.e., i+=1

}

else {

what this means is that the size of bolt is lesser than that of nut and we should go to the next bigger bolt, i.e., j+=1

}

}

Since we go to each index in both the array only once, the algorithm take O(n) time.

6 0
4 years ago
Задача в том, чтобы считать
Levart [38]
I’m not sure what you are saying
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Assume you have a sorting algorithm that you can use as a black box. Use the sorting algorithm to sort the input list. Now write
    10·1 answer
  • Which option will enable Mina to apply several formats to the spreadsheet cells at the same time?
    5·1 answer
  • 8. A pattern of being late for work or for appointments is usually
    12·1 answer
  • Write a Python program that translates a binary number of n bits to a decimal number. Your program should first ask the user the
    8·1 answer
  • To answer the research question "How am I going to find the information I need on the tople?" the best thing Georgia should
    15·1 answer
  • When installing EMT conduit that will be exposed to wet conditions, _______ fittings should be used.
    5·2 answers
  • Who is the intended audience of a pseudocode document?
    14·1 answer
  • Write a function template that accepts an argument and returns its absolute value. The absolute value of a number is its value w
    11·1 answer
  • Which file formats have relatively small file size and are therefore the most widely used formats for sharing and
    12·2 answers
  • Please help me with this coding problem :)
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!