1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
BabaBlast [244]
3 years ago
10

Alex buys six equally priced candy bars for $9:00 what is the unit rate? ​

Mathematics
1 answer:
Fiesta28 [93]3 years ago
7 0

Answer:

$1.5 unit

Step-by-step explanation:

According to the given situation, the calculation of the unit rate is shown below:-

Candy bars = 6

Amount of candy bars = $9:00

Unit rate

= \frac{Amount\ of\ candy\ bars}{Number\ of\ candy\ bars}

Now we will put the values into the above formula

= \frac{\$9:00}{6}

Which gives result

= $1.5 unit

Therefore for computing the unit rate we simply divide the amount of candy bars by the number of candy bars.

You might be interested in
Write 18 1/4 as a decimal ​
nevsk [136]

Answer:

18.25

Step-by-step explanation:

1/4 = 0.25

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Irene has 1 gallon of milk. She uses
Umnica [9.8K]

Answer:

32

Step-by-step explanation:

In 1 gallon, there are 128 ounces.

Divide 128 by 4 and get 32.

5 0
3 years ago
7.238/1000 using power of ten rules
Sophie [7]

Answer: 69.38

Step-by-step explanation: Have a brilliant day-Lily ^-^

3 0
3 years ago
Sally is selling strawberries at the farmer’s market. She sells 5 boxes in the morning, and then sells half of the remaining box
Vilka [71]

Answer:

23 boxes

Step-by-step explanation:

x=5+9*2

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
If I get played 9$ an hour and I work 8:15 a day how much do I get for 5 days
Thepotemich [5.8K]
First of all, 15 minutes is 1/4 of an hour.  So 8:15 is 8.25 hours.

(8.25 hours/day) x ( 9 $/hour) x (5 days) = $371.25


7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Classify the following expression by degree and term: x2y − 7xy + xyz + x
    13·2 answers
  • Y-3=2(x+1) complete the missing value in the solution to the equation
    7·2 answers
  • Calculate how much you could reduce the harmful emissions if your family used public transportation to go to school and work, us
    15·1 answer
  • Select the value(s) that represent
    15·1 answer
  • A radio tower is located on a coordinate system measured in miles. The range of a signal in a particular direction is modeled by
    10·1 answer
  • Find the surface area of the rectangular prism (above) using its net (below). need help pls guy.
    13·1 answer
  • The area of a playground is 3 square yards. The length of the playground is 3 times longer than its width. Find the length and w
    7·1 answer
  • Can somebody help me find an equation to this ??
    11·1 answer
  • Find the quotient. 2 1/3 ÷ 1 <br><br> help
    9·1 answer
  • Mrs. Barnes cuts1/2 of a piece of construction paper. She uses 1/6
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!