1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aloiza [94]
2 years ago
9

Please please help me I don't understand

Mathematics
1 answer:
Alona [7]2 years ago
4 0

Answer:

4th option - over the interval (4,7) the local minimum is -7

Step-by-step explanation:

There's only one local minimum in this graph and it's the one between (4,7), so this is the only plausible answer.

You might be interested in
Lina eats 2 1/4 blueberries every 8 minutes. How many blueberries does lina eat per minute?
amid [387]

3.5556 blueberrys per minute

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is 21/36 in simplest form and in decimal form?
KiRa [710]
The answer for simplifying the fraction would be 7/12 and in decimal form 7/12 to decimal would be 0.583333
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Should I be worried about my upcoming exams?​
spayn [35]
Of course! Just study hard, exams are a big part of your grade most of the time! I also have exams
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Starbucks sells their coffee for $3.36 for 24 ounces
Llana [10]

Answer:

Starbucks by 1 cent difference.

Step-by-step explanation:

Divide: 3.36 divided by 24 to find Starbucks. You get 14 cents per ounce

Divide: 2.40 divided by 16 to find Circle K. You get 15 cents per ounce

Compare: Starbucks is cheaper by 1 cent.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
0. Kevin needs to buy shrubs for his yard. Six shrubs at the nursery cost $72.00. At the garden
Elanso [62]

Answer:

72÷6=12

so at the nursery it cost $12 per shrub

66÷6=11

so at the store it cost $11 per shrub

so if you buy 21 shrubs from the nursery it will cost: 12×21=$252

but if you buy 21 shrubs from the store it only cost: 11×21=$231

$252-$231=$21

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I need help filling in the blank
    12·1 answer
  • What's the answers to this question please?
    14·1 answer
  • Simply fraction 34 3/40
    12·1 answer
  • What are two decimals equivalent to 3.7
    12·1 answer
  • PLEASE HELP ME I NEED TO PASS THIS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    5·2 answers
  • Yan has already finished 3/5 of the 45 math problems he was assigned today. Each math problem took him 1 4/5 of a minute to comp
    12·2 answers
  • Solve the Inequality.<br>-9-3x &gt; 2(25 + 2x) + 4<br>The solution is​
    9·1 answer
  • 7. A rectangle with dimensions 7x4 was outlined on grid paper.
    14·1 answer
  • Yo, can someone help me with this ? thanks .
    13·1 answer
  • The graph of the function f(x) is shown
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!