1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
timofeeve [1]
3 years ago
10

What is the answer to this 5 ( y + 8)

Mathematics
2 answers:
konstantin123 [22]3 years ago
5 0

Answer:

ijsdbf

dsad

Stepdvds-by-step explanation:

d

tiny-mole [99]3 years ago
4 0

Answer:

5y + 40

where r u from???

You might be interested in
A number is multiplied by 20, and that product is added to 5. The sum is equal to the product of 5 and 13.
liubo4ka [24]

Answer:

x = 3

Step-by-step explanation:

First, you will pick the first equation :

(x*20)

Then the next,

(x*20) + 5

Then the last equation,

(x*20) + 5 = 5*13

Then you solve

20x + 5 = 65

20x = 65 - 5

20x = 60

20x/20 = 60/20

x = 3

5 0
2 years ago
The silver town people went to a fancy restaurant after the big event Grammy gave the sever a 15$ tip if she was 20% cost of din
pochemuha
The cost of the dinner was $75
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the side of to cube<br> whose volume is<br> 5.832cm3
Scorpion4ik [409]

Answer:

1.8cm

Step-by-step explanation:

Use the volume of cube formula.

\displaystyle V=s^3

\displaystyle5.832=s^3

\displaystyle\sqrt[3]{5.832} =s

\displaystyle s=1.8

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
There are 1/6 gallons of water in a 2/3 gallon container. What fraction of the container is filled?
Ivenika [448]

Answer:

1/4

Step-by-step explanation:

2/3 multiply top and bottom of fraction by 2

4/6 is the capacity of the container

1/6 is filled

so 1/4 of the container is filled

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
There are 57 people and i want everyone to have a slice of cake and i want to pay as little as possible and I want them to be th
julsineya [31]
So,

If you do some simple division, you will find how much each cm costs in each cake.
20cm cake = 67.5 cents/cm
25cm cake = 93.75 cents/cm

Assuming that you cannot order fractions of cakes, the best deal would be to order 5 of the 20cm cakes.
Cost = 13.50 * 5 = $67.50

You will have to pay $67.50 for the cakes if you want the best deal.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • 1. A room is 5 m by 3m. What is the area of the room?​
    11·2 answers
  • Can someone please help me with this!! Please and Thank You!!!
    9·1 answer
  • What value added to x2 + 2x would complete the square
    15·2 answers
  • Seth is trying to find the unit price for a package of blank discs on sale at 10 for 5.49, his answer was $1.82 per disc is he c
    8·1 answer
  • Solve the system of equations. y=4x+8 x^2+7x-20
    10·1 answer
  • Given right triangle JKM, which correctly describes the locations of the sides in relation to ∠J?
    10·1 answer
  • Label the trapezoids with the given side measures: , and Use similar figures and the given side lengths to complete the followin
    12·1 answer
  • What is <img src="https://tex.z-dn.net/?f=3%5E%7B2%7D" id="TexFormula1" title="3^{2}" alt="3^{2}" align="absmiddle" class="latex
    5·2 answers
  • Which of the following expressions to 36x + 24y? choose all that apply.
    15·1 answer
  • For how many positive integers n is it possible to have a triangle with side lengths five, 12, and n
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!