1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Evgesh-ka [11]
3 years ago
14

Irrational numbers are

Mathematics
2 answers:
blondinia [14]3 years ago
7 0
Numbers that can't be written as a quotient
Alex73 [517]3 years ago
6 0
Numbers containing decimals that are not terminating or recurring .

You might be interested in
How Can I find ef? Do I multiply add or diving
Solnce55 [7]
\bf \stackrel{eg}{5x+8}-\stackrel{fg}{3x}=\stackrel{ef}{6x-4}\implies2x+8=6x-4\implies 12=4x
\\\\\\
\cfrac{12}{4}=x\implies 3=x\qquad \qquad \stackrel{ef}{6(3)-4}


and surely you know how much that is.
6 0
3 years ago
What is 243.56 rounded to the nearest tenth?<br> a. 243<br> b. 243.5<br> c. 243.6<br> d. 244
MaRussiya [10]


It would be C - You round up when the second number is past 4 :)


And tenth is talking about decimals.

7 0
3 years ago
what is the answer to: Mila bought 26 pounds of sausage for $65.what was the cost per pound of sausage?
mart [117]

Answer:

$2.50

Step-by-step explanation:

divide $65.00 by 26 pounds

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
(50pts)Solve for x:<br><br> a<br><br> 7.125<br> b<br><br> 6<br> c<br><br> 8<br> d<br><br> 4.125
Monica [59]

Answer:

b. 6

Step-by-step explanation:

(16x + 9) \degree = 105 \degree \\(corresponding \:  \angle s)  \\ \\16x + 9 = 105 \\  \\ 16x = 105 - 9 \\  \\ 16x = 96 \\  \\ x =  \frac{96}{16}  \\  \\ x = 6

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Dell is a salesperson he sold a snowboard for $117 and earn 14% commission how much commission did Dell earn​
Lelu [443]

Answer:

Dell made $16.38

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • The area of the rectangle is 20 square inches. The rectangle is enlarged by a factor of 6.
    9·2 answers
  • A 16-fl oz bottle of juice costs $2.00. What is the unit cost?
    7·1 answer
  • How do I do this on a
    11·1 answer
  • The equation of a line is 4x-3y=-4 what is the x-intercept of the line
    12·1 answer
  • Solve y + 4 &gt; - 2.2. Check your solution.
    10·2 answers
  • Analyzing a Proof
    8·1 answer
  • Factor using GCF.<br> Show your work!<br> 1) 36a + 18b - 27c
    6·1 answer
  • Sean's mother asked him to buy 5.5 cups of cream for a recipe. He found a 4-cup carton and a 15-ounce carton at the store.
    6·2 answers
  • What is 28 divided by 24 in the simplest form
    7·2 answers
  • MR MARK MARKS HIS CLASS ON A NORMAL CURVE. THOSE WITH z-SCORES ABOVE 1.8 WILL RECEIVE AN A, THOSE
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!