$63.90 (total)
$5.40 (cards)
$11.70/per (bags)
$63.90 - $5.40 = $58.50
$58.50 / $11.70 = 5
She invited 5 guests (b).
Make 2 eqn, let a be apples and o be oranges:
1. 5a + 4o = 10
2. 5a + 5o = 11
set up an elimination:
1. minus 2.
5a + 4o = 10
- 5a + 5o = 11
____________
o = 1
sub “o” into one of the eqn
5a + 5(1) = 11
5a = 11-5
5a = 6
a = 6/5
a = 1.2
therefore, an orange costs $1.00 and an apple costs $1.20
Plane UVWX and plane QRST
Answer:
it would be like 90 feet
Step-by-step explanation:
hope this helps give me brainiest please
Your answer is B because it’s 6 times 3 times 4 and you add cubic because it’s volume.