1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marin [14]
2 years ago
5

Katelyn bought 3 packages of ground beef. The packages weighed 2.65 lb, 1.85 lb, and 2.46 lb. She divided the ground beef into 4

packages, each the same weight. How many pounds of around beef were in each package?
Mathematics
2 answers:
Katena32 [7]2 years ago
4 0

Answer:

1.74 pounds

Step-by-step explanation:

2.65 + 1.85 + 2.46 = 6.96/4 = 1.74lbs.

Leya [2.2K]2 years ago
4 0

Answer:

1.74 lb/package

Step-by-step explanation:

Add up the weights of the 3 packages of ground beef and then divide that sum by 4 (packages):

2.65 lb + 1.85 lb + 2.46 lb         6.96 lb

-------------------------------------- = ------------------------ = 1.74 lb/package

              4 packages                 4 packages

You might be interested in
PLEASE HELP!?!?!
nalin [4]
It’s b hope that helped have a great night
3 0
2 years ago
Is there a solution to 0.21 (3x + 3) + 4 <br> =26
bonufazy [111]

Answer:

x = 33.92.

Step-by-step explanation:

0.21 (3x + 3) + 4 = 26

Distribute the 0.21 over the parentheses:

0.63x + 0.63 = 22

0.63x = 22 - 0.63

0.63x = 21.37

x = 21.37 / 0.63

x = 33.92 (answer).

3 0
2 years ago
A Find the slope of the graph using the
Elodia [21]

Answer: 2

Step-by-step explanation:

To find the slope, we use the formula m=\frac{y_2-y_1}{x_2-x_1}. With the given points, we can directly plug them in and solve.

m=\frac{10-2}{5-1} =\frac{8}{4}=2

Now, we know that the slope is 2.

7 0
3 years ago
Please help, Find the perimeter of the figure
kicyunya [14]

Answer:

17 in

Step-by-step explanation:

Rectangle:

(4*2)+(5*2)

8+10 =18

Triangle:

5+4+3 =12

Both:

12+18 = 30

minus where the rectangle and triangle are together

30-3 = 17

8 0
2 years ago
5. At Costco a case of 12 boxes of macaroni
Marizza181 [45]

$1.50 for each box

Step-by-step explanation:

$18 divided by 12 boxes = $1.50 for each box

7 0
2 years ago
Other questions:
  • What does y=x+2, y=2, x=4 mean
    7·2 answers
  • The population of the world was about 5.3 billion in 1990. Birth rates in the 1990s range from 35 to 40 million per year and dea
    12·1 answer
  • Petes unpaid balance is 3529.30 his apr is 18.6% and he made a transaction of 148 what is his new balance
    5·1 answer
  • Shaila and her sister Sarah are babysitting three Kids for 5 hours. If the parents pay $2.50 per hour for each kid,how much will
    5·1 answer
  • During an algebra class a teacher asked for examples of non-prime numbers. Jake says 51, Teresa says 41, and let Liu says 21. Wh
    12·2 answers
  • Solve the equation. Please show your math work. 2/3 A = - 24 Answer:
    15·2 answers
  • The density of a certain material is such that it weighs 2 grams per milliliter of
    8·1 answer
  • Find the value of b. Then find the angle measures of the pentagon.
    6·1 answer
  • - Steve gathered some data and Steve gathered data and found that the z-score for his salary as compared to other managers with
    5·1 answer
  • -8 - 1/3n ≤ - 25<br><br> Please show the equation and steps please
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!