1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AveGali [126]
3 years ago
12

Please help I will mark the correct answer as brainliest...

Mathematics
1 answer:
o-na [289]3 years ago
5 0

Answer: minus 6

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Solve the following equation<br> 1/3 a = -5
Nutka1998 [239]

Answer:

x=-15

Step-by-step explanation:

after we reduce multiply we get -15

4 0
3 years ago
Use the Pythagorean identity on page 10 with x = 4 and y= 3 to generate a Pythagorean triple​
Dmitry [639]

Answer:

  c.  7, 24, 25

Step-by-step explanation:

For the formulas ...

  • a=x^2-y^2
  • b=2xy
  • c=x^2+y^2

we can use the given values of x and y to find the corresponding Pythagorean triple:

  a = 4^2 -3^2 = 16 -9 = 7

  b = 2·4·3 = 24

  c = 4^2 +3^2 = 16 +9 = 25

The generated Pythagorean triple is (7, 24, 25), matching answer C.

6 0
2 years ago
If a cone has a radius of 2 cm and a height of 10 cm, what is the volume?
BARSIC [14]

Answer:

41.89

explanation:

the formula for finding the volume of a cone would be pi x r^2 x h/3;

3.14 x 4 x 3.33333333, which equals 41.89.

hope that helps :)

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Shirley picked out a kite for $3.50. If she gave the family a ten dollar bill, what is the fewest number of bills and coins that
Aleonysh [2.5K]

Answer:

6.50

Step-by-step explanation:

$10.00-$3.50=$6.50

4 0
3 years ago
.<br><br> 26.<br> Solve 3(2+1) +11 &lt;-2(2 + 13).
ruslelena [56]

Answer:

its 9 sorry if its wrong

3 0
3 years ago
Other questions:
  • 9,732,005 rounded to the nearest million
    11·2 answers
  • What is -1+5/16 simplified?
    13·1 answer
  • In a survey of 420 people, 85% said they drink coffee
    6·1 answer
  • A package of 3 pairs of insulated costs ​$22. 47 What is the unit price of the pairs of ​gloves?
    6·1 answer
  • find the equation for the line perpendicular to y=4/3x+1 with y-intercept 0,15 in slope-intercept form
    9·1 answer
  • A 24 oz of cornflakes costs 4.59
    11·1 answer
  • If the school supply kit regularly costs $25, how much does it cost, in dollars, after the 20% discount?
    14·1 answer
  • Can someone solve this question plzzzzzzz ill give brainliest
    8·2 answers
  • The solution of 5(x+2) – 3x = 2(x – 5)
    15·1 answer
  • In 1945, a microwave cost $435. Today, a microwave costs $130. What is the percent of change?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!