Malcolm bought 6 bowls for $13.20. What is the unit rate
2 answers:
$2.20 per a bowl, because to find the unit rate you'll have to divide the amount into the price (to find the cost for one).
You divide the total amount by the umber of items. 13.20 divided by 6. This is 2.2. The unit rate is 2.2 dollars
You might be interested in
6 and 3/4 divided by 1/2
27/4 divided by 1/2
27/4 * 2/1 = 27/2 = 13 and 1/2
Answer:20.00
Step-by-step explanation: next time include the table but i managed to find it anyway
Not really understanding what you are asking
The first one because it’s (13(31)
Answer:
36
Step-by-step explanation:
You simply multiply the number of options per each course of the meal and get 3*4*3=12*3=36