1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andrezito [222]
3 years ago
14

Malcolm bought 6 bowls for $13.20. What is the unit rate

Mathematics
2 answers:
mamaluj [8]3 years ago
7 0
$2.20 per a bowl, because to find the unit rate you'll have to divide the amount into the price (to find the cost for one).
erica [24]3 years ago
5 0
You divide the total amount by the umber of items. 13.20 divided by 6. This is 2.2. The unit rate is 2.2 dollars
You might be interested in
How many 1/2 cup servings are in a box of oatmeal that contains 6 3/4
anzhelika [568]

6 and 3/4 divided by 1/2

27/4 divided by 1/2

27/4 * 2/1 = 27/2 = 13 and 1/2

7 0
2 years ago
Alyssa was given a gift card for a coffee shop each morning Alyssa uses the gift card to buy one cup of coffee let a represent t
raketka [301]

Answer:20.00

Step-by-step explanation: next time include the table but i managed to find it anyway

5 0
10 months ago
To the nearest tenth -4 -2 1,3 find PQ
Triss [41]
Not really understanding what you are asking
4 0
3 years ago
Which product is positive?<br> ( 13 ( 31 )<br> ( 31 )<br> (3) ( 13 (1)
Anastaziya [24]
The first one because it’s (13(31)
8 0
3 years ago
A restaurant menu offers four main courses: grilled chicken, hamburger, hot dog, or pasta. The menu offers three side dishes: sa
schepotkina [342]

Answer:

36

Step-by-step explanation:

You simply multiply the number of options per each course of the meal and get 3*4*3=12*3=36

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Some one pls help me with this I really need help fast!
    15·1 answer
  • How do you find an a percent of an item
    8·1 answer
  • WILL MARK BRAINLIEST PLEASE HURRY!!!!
    9·1 answer
  • What is r? <br><br> 125=5(1+6r)
    14·2 answers
  • PLEASE HELP!!!
    14·1 answer
  • Right answer gets brainlist
    11·1 answer
  • An alternating current. I Amperes, is given by i = 10sin2nft.where f is the frequenct in Hertz and t the time in seconds.What is
    14·1 answer
  • (this is 6th grade math)​
    13·2 answers
  • Please finish this and make sure you’re 100% right thank you
    10·1 answer
  • Wayne and Mack have
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!