A skier is trying to decide whether or not to buy a season ski pass. A daily pass costs $65. A season pass costs $400. The skier
would have to rent skis with either pass for $30 per day. How many days would the skier have to go skiing in order to make the season pass less expensive than the daily pass?
So to start subtract $5 from $16.25 for the monthly membership That gives you $11.25 So then you Just divide... $11.25 divided by $1.25 which gives you 9 So bill rented 9 movies for the month