Answer:
D : cost of goods sold
Explanation:
The plastic are used to build the milk jugs that are used to sell milk . So the cost of them is part of the goods sold since withouth the sell of the milk , the jugs won't exist
Answer:
$30.59
Explanation:
<em>Note that the FIFO method is used for this question</em>
Equivalent Units
Materials = 5,200 x 100 % + 300 x 100 % = 5,500
Conversion Costs = 400 x 55 % + 5,200 x 100 % + 300 x 35 % = 5,525
Total Costs
Materials = $25,200
Conversion Costs = $143,700
Cost per Equivalent unit
Materials = $25,200/5,500 = $4.58
Conversion Costs = $143,700/5,525 = $26.01
Total Cost = $4.58 + $26.01 = $30.59
<u>Conclusion</u>
The cost of completing a unit during the current period was $30.59
Answer:
$800
Explanation:
The computation is shown below:
First we have to determine the total amount invested that is shown below:
= $11,000 + $4,000 + $5,000 + $8,000
= $28,000
And, the profit is $5,600
So, the percentage is
= $5,600 ÷ $28,000
= 0.2
Now the Gary share is
= $11,000 × 0.2
= $2,200
And, each share in profit
= $5,600 ÷ 4
= $1,400
Now the final amount is
= $2,200 - $1,400
= $800
Answer:
-$28.8.
Explanation:
Note, we were told,
- to assume the cost of a therm is $0.30
- the family uses 600 therms of energy annually.
<u>Savings on old furnace:</u>
- 600 * $0.30 * 0.80 (or written as 80%) = $144
<u>Savings on new furnace:</u>
- 600 * $0.30 * 0.96 (or written as 96%) = $172.8
Difference: $144 - $172.8 = -$28.8.