1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
musickatia [10]
3 years ago
13

The length of a rectangle is 2 units more than the width. The area of the rectangle is 48 units. What is the length, in units, o

f the rectangle?
Mathematics
1 answer:
Dmitry_Shevchenko [17]3 years ago
7 0

Answer: length = 8 units

Width = 6 units

Step-by-step explanation:

Let L represent the length of the rectangular garden.

Let W represent the width of the rectangular garden.

The length of a rectangle is 2 units more than the width. This means that

L = W + 2

The area of the rectangle is 48 units. This means that

LW = 48- - - - - - - - - - - - -1

Substituting L = W + 2 into equation 1, it becomes

W(W + 2) = 48

W² + 2W = 48

W² + 2W - 48 = 0

W² + 8W - 6W - 48 = 0

W(W + 8) - 6(W + 8) = 0

W - 6 = 0 or W + 8 = 0

W = 6 or W = 8

Since the width of the rectangle cannot be negative, then W = 6

L = W + 2 = 6 + 2

L = 8

You might be interested in
Can someone please help meee?
qwelly [4]

Answer:

c.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Write an equation if the line that passes through (-6,0) and (0,-24)
Irina-Kira [14]
Y=-4x - 24

I hope this helps you :)
4 0
3 years ago
A farmer has a sack of grain, a chicken and a fox. He has to get them across the river and he can't go around or fly but he does
snow_tiger [21]
<span>

</span><span>http://www.squiglysplayhouse.com/BrainTeasers/bt.php?id=119
 this should help</span>
7 0
3 years ago
The regular price of a camera is 180.00 the camera is on sale for 25% off the regular price. What is the sales price of the came
Marrrta [24]

Answer:

$135

Step-by-step explanation:

180 decrease 25% =

180 × (1 - 25%) = 180 × (1 - 0.25) = 135

8 0
3 years ago
Simplify the expression. Write the answer in scientific notation (7x10-6) (3x10-2​
shtirl [24]

Answer:

21 X 10^-8 is the correct answer

Step-by-step explanation:

(7X3) X 10^(-6-2)

21 X 10^ -8

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Which relationship is a direct variation?
    12·2 answers
  • A jar of jelly that weighs 4.25 Oz cost $2.89 what is the cost of 1 oz of jelly
    10·1 answer
  • Kerry ordered a pizza: one half was topped with
    7·1 answer
  • The current cost of a typical desktop computer is $745. The cost in year 1983 was $1,445 with fewer capabilities. What is the CP
    10·1 answer
  • 42,429 rounded to the nearest ten thousand
    15·1 answer
  • The picture this is math 1 for apex learning
    15·1 answer
  • Help me please asap!
    14·1 answer
  • Which is the graph of a logarithmic function? On a coordinate plane, a curve starts in quadrant 4 and curves up into quadrant 1.
    11·1 answer
  • Doe's anyone understand this?
    6·1 answer
  • Which represents the polynomial written in standard form? 8x2y2 – StartFraction 3 x cubed y Over 2 EndFraction 4x4 – 7xy3 –7xy3
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!