1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mashcka [7]
3 years ago
12

What is the difference of the polynomials?

Mathematics
1 answer:
DedPeter [7]3 years ago
4 0
 m^2*n^2                                    -   7
                 - mn                           -4
-------------------------------------------------
m^2*n^2  -  mn  - 11   (answer)
You might be interested in
Solve a/-6 + 8 = 12. please answer quickly i'm giving 60 points<br><br> a =
san4es73 [151]

Answer:

a=-24

Step-by-step explanation:

a/-6+8=12

subtract 8 from both sides

a/-6=4

multiply each side by -6

a=-24

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Ashley had a Summer lemonade stand where she sewed small cups of lemonade for $1.25 and large cups for 2.50 if Ashley sold a tot
kkurt [141]
S+L=155
1.25S+2.50L=265
System of equations...
L=110
S=45
8 0
3 years ago
Four brothers each bought two hot dogs and a bag of chips at the football concession stand. If the bag of chips was 1.25, and th
SSSSS [86.1K]

Answer:

  $1.65

Step-by-step explanation:

If h is the price of a hot dog, then the total bill was ...

  4(2h +1.25) = 18.20

  2h +1.25 = 4.55 . . . . . . divide by 4

  2h = 3.30 . . . . . . . . . . . subtract 1.25

  h = 1.65 . . . . . . . . . . . . . divide by 2

The price of one hot dog was $1.65.

6 0
3 years ago
I need help please :(<br> The last one is 30,21,11
Shalnov [3]
It is b because it makes sense
3 0
3 years ago
Lynn goes to the supermarket and purchases 6 boxes of cookies for $11.04. Each box contains 8 cookies. What is the price per coo
aksik [14]

Answer:

Step-by-step explanation:

6 x 8 = 48

11,04 x 6 = 66,24

66,24/48 = 1,38$

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Will give brainliest
    14·1 answer
  • 7 pounds of steak cost $10.08. What is the price per ounce
    8·1 answer
  • Why is it important to keep two sides of an equation balanced when solving?
    8·1 answer
  • A line passes through the point (-4,8) and has a slope of 3/2. Write an equation in point slope form for this line.
    6·1 answer
  • 40 points! Brainliest for most helpful answer!
    15·2 answers
  • A cube has a side length of 10 meters. What is the volume of the cube? Can someone explain how to solve this so I can do it on m
    15·2 answers
  • 2 Mini Lesson: A wireless phone plan costs Eric $35 for a month of service during which he sent 450 text messages. If he was cha
    8·1 answer
  • A triangle has two sides that measure 5 cm and 7 cm. Which of the following CANNOT be the measure of the third side. which one c
    13·2 answers
  • Loook at the image bellow &lt;3<br> ill also give brainliest
    8·1 answer
  • Please help its USA Test Prep and i need an answer please and thank you
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!