1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
True [87]
3 years ago
5

12. Solve the following system by any method. 2x – 6y = 24 –5x + 6y = –6

Mathematics
1 answer:
elena-s [515]3 years ago
7 0
2x-6y=24
-5x+6y=-6

2x=24+6y
2x-24=6y
-5x+6y=-6
6y=5x-6
2x-24=5x-6
-24+6=5x-2x
-18=3x
-18/3=x
x=-6
2x-6y=24
2(-6)-6y=24
-12-6y=24
-6y=24+12
-6y=36
y=36/-6
y=-6
You might be interested in
Which equation can be used to find 30 percent of 600
agasfer [191]
A/b *100
For example,
30/600.
30/600=0.05
0.05*100=5%
5 0
4 years ago
At a dog park , there are 10 black dogs, 5 brown dog, 2 white dog, and 12 multi color dogs​
Sophie [7]
What question are you trying to ask?
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
When you multiply and divide by a negative you have to _______​
Molodets [167]

Answer:

Multiplying and dividing with integers. You also have to pay attention to the signs when you multiply and divide. There are two simple rules to remember: When you multiply a negative number by a positive number then the product is always negative.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
I need to know what the measure of mkl is
LUCKY_DIMON [66]
I would say the answer would be 105 
5 0
4 years ago
Which statements are TRUE? Select all that apply.
musickatia [10]

Answer:

A, B, D are true

Step-by-step explanation:

A)  Speed = Distance travelled ÷ time taken

                 = 112 ÷ 1.75

                  = 64 miles per hour

True

B) Cost of 6 pens = $7.74

   Cost of 1 pen    = 7.74 ÷ 6 = $ 1.29

   Cost of 7 pens = 1.29 * 7   = $ 9.03

TRUE

C) Speed = 57 miles per hour

4 hour 10 minutes = 250 minutes

Distance traveled in an hour  = 57

Distance traveled in 250 minutes = (57* 250)   ÷ 60 = 237.50 miles

FALSE

D) Cost of 17 cans = $ 38.59

   Cost of 1 can      = 38.59 ÷ 17 = $2.27

   Cost of 3 cans    = 2.27 * 3 = $ 6.81

TRUE

e) Cost of two dozen eggs = $ 8.40

    Cost of an egg                = 8.40 ÷  24  =   $ 0.35

FALSE

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Use parallelogram ABCD What are the values of X and<br>y?​
    8·1 answer
  • What is the answer of 24-10b=9
    6·2 answers
  • I don’t know how to give extra point because I’m new to this app but I would appreciate it if you could help
    8·2 answers
  • Multiply (−4) × (−2) × (−5).
    7·2 answers
  • How many times can 20 go into 98 with a two digit number
    12·2 answers
  • Solve for y. 15x -5y = 10<br>thank you.​
    13·2 answers
  • Please help with one and two i have no clue and i’m really stressed, i’ll mark highest :(
    15·1 answer
  • 6x = -24 Solve for x.
    6·2 answers
  • Tamika ran 120 meters in 21.6 seconds. Enrique ran 120 meters in 22.4
    13·1 answer
  • Use the given numbers above the table in multiplying integers and to fill in the blanks inside the box​
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!