1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dexar [7]
3 years ago
12

HELP PLZZZ I NEED ANSWERS

Mathematics
1 answer:
asambeis [7]3 years ago
3 0

Answer:

D.

Step-by-step explanation:

y = (x - 5)^2 + 16

= x^2 - 5x - 5x + 25 + 16

= x^2 - 10x + 41

That corresponds with answer choice D.

Hope this helps!

You might be interested in
HELP I NEED HELP ASAP
Vaselesa [24]

Answer:

The answer is D

{x}^{2}  + 6x + 9 = 0 \\ x =  - 3

That's the only equation will get us one point

3 0
2 years ago
write a problem with a real-life situation involving temperature or money. The situation should include a number and its own opp
DENIUS [597]

Answer:

Tim wants to knows the opposite of how cold it is outside. If the temperature outside is 0 degrees Celsius, what is the opposite of it?

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Wal-Mart is selling 12 highligters for $5.47. What is the unit price of the highlighters? (round the price to the nearest hundre
BaLLatris [955]

To be able to quickly solve this, we can temporarily make 5.47 into 547

Now, we can divide 547 by 12.

547 / 12 = 45.5

Now, we can round up from 45.5 to get 46.

However, we originally moved our decimal 2 places over, so now we must move it 2 places again.

46 ⇒ 0.46

The correct answer is $0.46

4 0
3 years ago
Can sum one help me please​
Otrada [13]

Answer:

1 7/8 ( last one )

Step-by-step explanation:

3/4 x 5/4

15/8 = 1 7/8

If this helps you, please mark brainliest!

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pleaseee I need help #22 and #23
mixas84 [53]

Answer:

(8)

Step-by-step explanation:

(1+2)=

7 0
2 years ago
Other questions:
  • A yoyo rotates 12 tomes every 3 seconds what is the yoyos unit rate for rotations per second
    7·2 answers
  • Write 1/10^2 using exponents
    6·1 answer
  • I need help please. ​
    14·1 answer
  • Point N is 3/4 of the distance from A to D. Where is point N?
    5·1 answer
  • A beehive contains 5 gallons of honey. A beekeeper removes 4 gallons, 1 pint, and 2 ounces. How much honey remains in the beehiv
    7·2 answers
  • Helpppooo meeeee. !!!!!
    6·1 answer
  • a gardener installed 42.6 meters of fencing in a week. He installed 13.45 meters on Monday and 9.5 meters on Tuesday. He install
    14·1 answer
  • PLEASE ANSWER ASAP
    15·1 answer
  • Find the value of x.
    14·1 answer
  • A person can walk 3 1/4 miles in one hour. How many miles can the person walk in 1 3/4 hours?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!