1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Radda [10]
3 years ago
7

What’s the answer to this problem?

Mathematics
2 answers:
Yakvenalex [24]3 years ago
6 0

Answer:

130

Step-by-step explanation:

the answer is $130 because I really need points to ask a question, I recommend googling the question or googling the currency

posledela3 years ago
5 0

In order to get the answer to this question you will have to figure out how much 120 US dollars gets you in Canadian dollars.

120=158.36

158.36-20=138.36

138.36=104.87

=104.87

Therefore your answer is "104.87."

Hope this helps.

You might be interested in
Determine if the following is true: if sin^2x cos^2x=1, then sinx+cosx=1
SCORPION-xisa [38]

Answer:

true

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Plz help me step by step explanation would help for work plzzzz And Thank you PLEASE​
AnnyKZ [126]

Answer:

i hope this helps

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Prove the trigonometric identity!<br><br> Please help!! 50 Points!
Rudiy27

Answer:

:)

Step-by-step explanation:

For simplicity I will substitue x for β.

1-sin(2x)=(cosx-sinx)^2\\1-2sin(x)cos(x)=cos^2x-2sin(x)cos(x)+sin^2x\\1=cos^2(x)+sin^2(x)\\1=1

In the first step I used the identity

sin(2x)=2sin(x)cos(x)

And I factored out (cosx-sinx)^2

Then it's just simple algebra to cancel till the 3rd step where we used another identity derived from the Pythagorean Theorem.

cos^2(x)+sin^2(x)=1

That's it!

3 0
2 years ago
Please answer this correctly
Vlad [161]

Answer: 1/4

Step-by-step explanation:

The cheesiest recipe would be 1 cup and the least cheesy recipe would be 3/4 cups

1 - 3/4 = 1/4

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help with all three please help!
denis-greek [22]

Answer:

c

a

b

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Promotional and selling activities account for $52.50 of the price of a $700 item. What percent is that?
    9·1 answer
  • ​Yesterday,Jack drove 39 and one half.He used 1 and one fourth gallons of gasoline. What is the unit rate for miles per​ gallon?
    5·1 answer
  • I’ll mark you brainliest!!!! Use the function to find f(-4).
    7·2 answers
  • A magazine provided results from a poll of 1000 adults who were asked to identify their favorite pie. Among the 1000 respondents
    13·1 answer
  • PLEASE READ. It’s not asking for what n is it what the bottom next number would be, it’s asking for what the equation would be l
    15·1 answer
  • Let p: A number is greater than 25 Let q: A number is less than 35 If p ^ q is true, then what could the number be? Select two o
    6·1 answer
  • The price of a jacket was reduced from $30 to $12. By what percentage was the price of the sweater reduced? *
    9·1 answer
  • On a coordinate plane, rhombus W X Y Z is shown. Point W is at (7, 2), point X is at (5, negative 1), point Y is at (3, 2), and
    6·1 answer
  • I need help asap deadline 1600
    14·1 answer
  • Type the integer that makes the following addition sentence true for Brainliest!
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!