1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ExtremeBDS [4]
3 years ago
10

What is 24/5+167-29

Mathematics
2 answers:
77julia77 [94]3 years ago
7 0
142.8
it fizzes up and shoots out
88
irina [24]3 years ago
3 0
Answer:1 142.8

Answer:2 <span>haven't you seen Myth Busters? even if you swallow the Mentos first then drink soda, your stomach can expand more than double its size, the soda loses CO2 on the way down so it wont have as great an effect as dropping mentos directly into the soda, and you have the ability to burp up the gases it produces.

Answer:3 88MHz

hope this helped</span>
You might be interested in
The grade of a road is the ratio of its rise to its run and is usually given as a decimal or percent. Find the angle that this r
Andru [333]

Answer:

the angle would be 1/2 i did this problem before and got it correct

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
The value of a comic book in the dollars has been found to be 0.20y + 1.50, where y is tye number of years since it was released
NARA [144]

Answer:

have a nice day

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Math problem 16. <br><br> Find the value of x, y and z.
enyata [817]

Answer:

sqrt. 244

Step-by-step explanation:

a^2 + b^2 =c^2

10^2 + 12^2 =244

c^2 =244

c= sqrt. 244

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Each scarf requires. Meters of yarn, and each beanie requires meters
stiv31 [10]

1 scarf =  6m of yarn

1 beanie = 2m of yarn

8 0
2 years ago
Maddie has $50 she worked for five days and now she has 270 what integer represents the average increase in value per day
OlgaM077 [116]

Answer:

44 dollars

Step-by-step explanation:

If you subtract 50 from 270 you get 220. Then you would divide 220 by 5 and get 44 dollars per day.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • If 0 &lt; x &lt; 1 and 0 &lt; y &lt; 1, which of the following must be true?
    12·1 answer
  • What is the maximum percentage of net spendable income that should be set aside for food
    12·2 answers
  • A rectangular area is roped off using a rope 200 m in length. Calculate the area of the rectangle if it is 65 m long.
    7·1 answer
  • Simplify the expression
    15·1 answer
  • You are choosing 3 of your 8 trophies and arranging them in a row on a shelf.
    11·1 answer
  • Keith sold half of his comic books and then bought nine
    12·1 answer
  • Solve for x. Please help besties
    15·1 answer
  • Find the square root of 36 by prime factorisation<br>method​
    6·1 answer
  • Question 7
    10·1 answer
  • $12.00 for 48 cans Find the unit rate.
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!