Answer:
Couldn't tell yah, not full question.
The first and seventh multiples of 7 are factors of 49. (7 and 49)
Answer:
Unit rate of oreos = 19.23 cents/oz
Unit rate of Chips Ahoy = 17.86 cents/oz
The cheapest and most affordable is the chips ahoy because it has a lower unit rate.
Step-by-step explanation:
Oreos 2.98 for 15.5.Oz or chips ahoy for 2.50 for 14.Oz I pick chips ahoy BUT ITS ASKING UNIT RATE CENTS PER OZ
We would be finding the Unit Rate of each product.
For Oreos
Oreos $2.98 for 15.5.Oz
We convert dollars to cents
1 dollars = 100 cents
2.98 dollars = x
x = 2.98 × 100 cents
= 298 cents
Hence, the unit rate in cents/oz
= 298 cents/15.5 oz
= 19.225806452 cents/oz
= 19.23 cents/oz
For Chips ahoy
$2.50 for 14.Oz
We convert dollars to cents
1 dollars = 100 cents
2.50 dollars = x
x = 2.50 × 100 cents
= 250 cents
Hence, the unit rate in cents/oz
= 250 cents/14 oz
= 17.857142857 cents/oz
= 17.86 cents/oz
Therefore, the cheapest and most affordable is the chips ahoy because it has a lower units rate.
Answer=6 pieces
First lets convert 3/4 to ?/8...

3/4 is equivalent to 6/8.
Now we can divide 6/8 by 1/8

Answer=6 pieces
Answer:
2/3 = 0.666666667
<em><u>hopefully i helped :)</u></em>
<em><u></u></em>