1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
barxatty [35]
3 years ago
11

Cory earns $52.00 in 7 hours find the unit rate answer key

Mathematics
1 answer:
MaRussiya [10]3 years ago
6 0

Answer:

about $7.43 per hour

Step-by-step explanation:

52/7 = 7.43

You might be interested in
Which number is a composite number? 11 21 31 41
erastovalidia [21]

Answer:

21

Step-by-step explanation:

It is 21 since 21 = 3 * 7.

The other 3 numbers are prime.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A equation for one half and one six
kobusy [5.1K]

What exactly are you looking for?

-TTL

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Dan's school is selling tickets to a play. On the first day of ticket sales the school sold 1 adult ticket and 6 student tickets
VashaNatasha [74]

Answer:

Let's define the variables:

A = price of one adult ticket.

S = price of one student ticket.

We know that:

"On the first day of ticket sales the school sold 1 adult ticket and 6 student tickets for a total of $69."

1*A + 6*S = $69

"The school took in $150 on the second day by selling 7 adult tickets and student tickets"

7*A + 7*S = $150

Then we have a system of equations:

A + 6*S = $69

7*A + 7*S = $150.

To solve this, we should start by isolating one variable in one of the equations, let's isolate A in the first equation:

A = $69 - 6*S

Now let's replace this in the other equation:

7*($69 - 6*S) + 7*S = $150

Now we can solve this for S.

$483 - 42*S + 7*S = $150

$483 - 35*S = $150

$483 - $150 = 35*S

$333 = 35*S

$333/35 = S

$9.51 = S

That we could round to $9.50

That is the price of one student ticket.

4 0
3 years ago
A cube has six sides that are numbered 1 to 6. The sides numbered 1, 2, and 5 are green, and the sides numbered 3, 4,
Katarina [22]

Answer:

5/6

Step-by-step explanation:

The sides numbered 1,2,5 are green and 2,4,6 are even  

We cannot count the 2 twice, so there are 5 unique possibilities of getting either a green or an even

There are 6 total possibilities when rolling the die  1,2,3,4,5,6

P (green or even) = green or even/ total

                             = 5/6

8 0
3 years ago
Dan earns £9.30 per hour. How much will he earn for 9 hours work?
Dimas [21]

Answer: £83.70

Step-by-step explanation:

We can set up a ratio.

Let x be the amount he earns for 9 hours of work.

\frac{9.30 pounds}{1 hour} = \frac{x pounds}{9 hours}

We can cross multiply:

x = 9*9.3

x = £83.70

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the number of trucks for 128 vehicles... table shown above
    8·1 answer
  • Andrew plays on a basketball team. In two games he scored 2/5 of the total number of points his team scored. His team scored 55
    13·2 answers
  • A factory manufactures pipes that should have an ideal length, represented by 0 on the number line. The quality manager at the f
    11·1 answer
  • Solve for x Write the smaller solution first, and the larger solution second.
    12·1 answer
  • The Apple harvest produced 2,350kg of Apple's. A farmer packs 36 apples in the box. One apple weighs approximately 250 grams how
    12·1 answer
  • I need help with the first two
    7·1 answer
  • Use the formula to evaluate the senes 6 + 2 +2/3+2/9....
    14·1 answer
  • I need help finishing my homework please
    14·2 answers
  • Please I need help ASAP! :(
    6·1 answer
  • Select the correct answer.<br> Simplify the following expression.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!