1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Brums [2.3K]
3 years ago
12

3. company pays a greater annual salary? Show your Company A offers a semimonthly salary of $2432, and Company B offers a biweek

ly salary of $2390. Which work.
Mathematics
1 answer:
Eduardwww [97]3 years ago
5 0
Company A offer
2,432×24(semimonthly)
=58,368 per year

Company B offer
2,390×26 (biweekly)
=62,140 per year

So company B pays a greater annual salary

Hope it helps!
You might be interested in
If 100 beach umbrellas have a mass of 865.2kg what is the mass of each umbrella
Readme [11.4K]

Answer:

8.652kg

Step-by-step explanation:

100 beach umbrellas = 865.2kg

1 beach umbrella = 865.2/100 kg

1 beach umbrella = 8.652kg (Ans)

8 0
3 years ago
Please help me out figure this out, simplify 5/135 btw if u can please explain
IgorC [24]
Both the numerator and the denominator can be divided by 5 to simplify the fraction:
\frac{\frac{5}{5}}{\frac{135}{5}}=\frac{1}{27}

The answer is 1/27.

6 0
2 years ago
Johnson cut a round pizza into 12 equal pieces. He ate 4 adjacent pieces. What is the measure of the angle of the pizza that Joh
serg [7]
The answer is C, because the angle is obtuse, but also not as big as 160°
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the product?<br> 3 x [-4 5 -7]
Dima020 [189]

Answer:65

Step-by-step explanation: So the answers would be 78 as well

3 0
3 years ago
Order 7\8,0.98, 8/9 from least to greatest
Aleks04 [339]

.875 .88 .98

7/8, 9/9, .98 is your answer from least to greatest!

4 0
3 years ago
Other questions:
  • 300 is what percent of 150?.
    6·2 answers
  • I literally just want someone to write a standard form equation for like graphs and stuff, I need to see the difference between
    14·1 answer
  • Please answer! I need help
    6·1 answer
  • The Delos' adjusted gross income is $198,000 per year. The Delos' monthly
    7·1 answer
  • The cost of 9 scarves is $65.25. What is the unit price?<br><br> The unit price is $____ per scarf.
    6·2 answers
  • 5. Find dy/dx of<br> of the following<br>the following functions<br>y²= 4ax<br>​
    7·1 answer
  • Can someone help me with this
    15·2 answers
  • Write an equation of the line that passes through the points (5, -1) (-5, 5)
    5·1 answer
  • 21. The population density of the city of
    9·1 answer
  • Someone help please answer question 1
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!