So she could figure out the price of each apple was.
To answer this item, we let x represent the original price of the object or the fridge before it happened.
The representation would lead us to conclusion that the total amount to be paid is equal to,
1.20x = £480
The value of x from the equation,
x = 400
The answer is <span>£</span>400
Answer:
12
Step-by-step explanation:
Multiply both sides of the equation by 8/5.
4x-16=32
Move 16 to the other side
4x=32+16
add numbers on the right side
4x=48
divide both sides by 4
x=12
Each piece of cake costs $.56 ($.55875)
I divided 8.94 by 16 to find how much one piece costs.