Answer:
No, he doesn't it would be 5 cents over the amount of money he has.
I recommend using a calculator, but working out the problem manually is alright too. Be sure to check your answer to make sure it's correct by looking over your work or by multiplying two of the numbers to see if it equals the third. The answer is about .92.
17 is the constant term because it does not have any variables.
To figure out the cost per cookie, divide $2.49 by 3. The cost per 1 cookie (column 1) would be .83 cents.
To figure out the cost of 20 cookies, multiply 20 x .83 cents. The answer is 20 cookies would cost $16.60
To figure out how many cookies would cost $145,25, divide $145.25 by .83 cents. The answer is 175 cookies would cost $145.25
The answer is 120 miles , because it is a proportion