1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Angelina_Jolie [31]
3 years ago
10

Which is the correct calculation for the volume of the prism 6 length 4 width 7 high

Mathematics
2 answers:
Hoochie [10]3 years ago
6 0
The last one is correct because a prism is length * width * hight
vladimir1956 [14]3 years ago
4 0
PRISM: the volume of a prism is the area of the base times the height
FORMULA: V=BxH
So i would say D
You might be interested in
Angle JKL is a straight angle. The measure was of MKL is 30. The measurement of angle JkM is x. What is the measure of angle jkm
k0ka [10]

ANSWER

x=150\degree

EXPLANATION

The given line JKL is a straight line. The angle on a straight line is 180 degrees.

This implies that the sum of the angles \begin{gathered} Solve for x in the equation above:[tex]\begin{gathered} x=180-30 \\ x=150\degree \end{gathered}

That is the value of x.

7 0
1 year ago
Can anyone help with this? 20 points
Rama09 [41]

Answer:

Good luck

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
What is the range of ƒ(x) = c?
nikdorinn [45]
All real numbers because it’s a function that has no limit
3 0
3 years ago
A 20-pound bag of fertilizer costs $19.60. What is the cost<br> per pound?
Sladkaya [172]

Answer:

just do 19.60/20 = 0.98$/lbs

hope that answers your question

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
The cost of 3 scarves is $80.25. What is the unit price?
Lynna [10]

Answer:

$26.75 per scarf

Step-by-step explanation:

3 scarves = $80.25 (quite expensive)

1 scarf = $80.25/3

1 scarf = $26.75

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A physical education class lasts for 7/8 -hour. How many minutes do they spend 1/2 of their playing time?
    6·1 answer
  • Profit is a(n)_____ in a person's assets.
    13·2 answers
  • What do you do when dividing with exponents?
    7·1 answer
  • Evaluate each expression​
    7·1 answer
  • Write the explicit formula for the nth term of the arithmetic sequence 14, 28, 42.56
    15·1 answer
  • I would like to know the answer to this question,Distribute and combine Like terms 4 (8x - 2) -44
    8·1 answer
  • What are the solutions of the equation (x + 2)2 + 12(x + 2) – 14 = 0? Use u substitution and the quadratic formula to solve. x =
    12·2 answers
  • The temperature at 3:00 PM was 35°F. The
    14·2 answers
  • Help
    14·1 answer
  • We need a rock garden with a perimeter of 12 feet and an area of 8 square feet what is the length and width
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!