1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
umka2103 [35]
3 years ago
5

Which situation would have a unit rate of 8?

Mathematics
2 answers:
Natasha2012 [34]3 years ago
8 0
The answer is B $24 for 3 shirts.

Hope this helps :)
Angelina_Jolie [31]3 years ago
6 0
B would have a unit rate of eight because you divide 24 by 3
You might be interested in
|-5| – |-2| how do you do this. so you know this is high school work
makvit [3.9K]
=3
The absolute value of any number is ALWAYS positive. Negatives get changed to positives.
5-2=3 
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Use the formula for the area of a rectangle, A = lw, where A represents the area, l represents the length, and w represents the
IgorLugansk [536]

Answer:

Area = length × breadths

5 0
3 years ago
What is the value of m in the equation 5m − 7 = 6m 11? 18 1 −18 −1.
riadik2000 [5.3K]

Answer: 18

Step-by-step explanation: 5m - 7 = 6m + 11

Solve for M

5m - 6m = 11+ 7

-m = 18

Divide both sides by -1

-m/-1 = 18/-1

m = -18

4 0
2 years ago
I’m stuck on this question please help
Komok [63]
Take the price of pears (£1.30 per kilogram) and multiply it by the amount of pears (7kg). You get 9.1 so now you take the total amount spent (£12.70) and subtract the 9.1 and you get 3.6 now that is the amount you spent on the apples. So take 3.6 and divide it by the amount of apples you got (2kg) you will get 1.8 and that is your overall answer.
5 0
3 years ago
Aliyah had some candy to give to her four children. She first took ten pieces for herself and then evenly divided the rest among
9966 [12]

Answer:

Step-by-step explanation:

Each child received two pieces.

So total   pieces received by 4 children = 4*2 = 8

Total pieces = 10 + 8 = 18

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find all the powers of 4 in the range of 4 through 1000
    14·1 answer
  • Identify the system of equations that is satisfied by the given ordered pair.
    12·1 answer
  • If 20 squirrels can eat a bushel of corn in 10 hours, how many squirrels can eat a bushel of corn in 2 hours?
    12·2 answers
  • What is the y-intercept for the given graph?
    6·2 answers
  • the regular price of a camera 180.00.the camera is on sale for 25% off the regular price.what is the sale price of the camera in
    11·2 answers
  • Find the coordinates of the reflection: B (5, 4) is reflected over the line x=1
    8·1 answer
  • The measure of angle NOP is:140 What is the value of x?
    12·2 answers
  • Is it possible for two numbers to have a difference of 8, and a sum of 1?
    7·1 answer
  • The set of all possible outputs for a function is its:
    8·1 answer
  • What is the value of x?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!