1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
BaLLatris [955]
3 years ago
12

I need help asap!!

Mathematics
2 answers:
eduard3 years ago
8 0

because we have to find the total cost of one pound of the mixture, therefore first we will calculate the total cost of cashews and Peanuts and than we will divide the total cost by the total weight.

step by step solution:

cost of 4 pounds [email protected]$ 4/pound = 4 x 4= $16

cost of 4 pounds of peanuts @$2.50/pound = 4 x 2.50= $10.00

Now total cost= $16+$10= $26

now total weight= 4+4=8 pounds

Then cost of 1 pound of mixture= total cost÷ total weight

cost = 26÷8= 3.25

so answer is $3.25

klasskru [66]3 years ago
6 0

Answer: $3.25

Step-by-step explanation:

First you need to calculate the cost of the 8 pounds of nuts.

Cashews = 4 x $4 = $16

Peanuts = 4 x $2.50 = $10

The total cost of 8 pounds of nuts equals $16 + $10 = $26

In order to calculate the cost of 1 pound of the mixture you need to divide the total cost by the total weight.

$26 / 8 lbs = $3.25 / lb

The cost of one pound of the mixture is $3.25.

You might be interested in
How do I solve this?​
antiseptic1488 [7]

Answer:

x= -2

Step-by-step explanation:

y=x+4

y=2

2=x+4

-4+2=x

-2=x

x=-2

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Would someone plz tell me what these are
AVprozaik [17]

Answer:

The little lines mean the sides are the same. Like length.

8 0
3 years ago
Round 3.721 to the nearest hundredths place
kirill [66]
3.700

............................................
5 0
3 years ago
Please help me, What is 640.31 written in expanded form?
Sophie [7]
The top right one. 600+40+3/10+1/100
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Simplify the expression ​
miv72 [106K]
6x3= 18 + g =18g (Hope this helped!)
8 0
3 years ago
Other questions:
  • √secA+tanA/√secA-tanA × √cosecA-1/√cosecA+1=1
    7·1 answer
  • What is 2^2+2^2????!!???????
    14·2 answers
  • ASAPPPP<br> - 1/2 + (3/4 x 4/9) =
    7·1 answer
  • an auditorium has 32 rows with20 seats in the first row and 6 more seats in each of the successive rows.how many seats are there
    7·1 answer
  • $0.25 per ounce mags spent a total of $2.65 on pineapple
    6·1 answer
  • What is m &lt; 8 if m &lt; 4 = 50° ? <br> A) 50°<br> B) 180° <br> C) 70°<br> D) 40°
    13·1 answer
  • HELP NOW!
    12·2 answers
  • A licensed nurse practitioner is instructed to give a patient 2100 milligrams of an antibiotic over a period of 36 hours. If the
    6·1 answer
  • Max reads 60 pages in 2 hours. How many pages can he read in 1 hour? Your answer should be a SIMPLIFIED fraction.
    10·1 answer
  • Find the equation of this line.<br> [?]<br> y = -<br> x + ]
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!