Answer:
I thought is should only take pic of 1 question
Step-by-step explanation:
Rick Astley,Donald trump,Obama,China has conora
Answer: 5+x
Step-by-step explanation:
Not sure if you want it in an equation but here it is: 5+x
Answer:
1- $ 0.25.
2- $ 26.25.
3- $ 1.73.
Step-by-step explanation:
1- Given that a bag of 12 oranges costs $ 2.99, to determine what is the cost per orange, the following calculation must be performed:
2.99 / 12 = X
0.249 = X
Thus, the cost of each orange is $ 0.25.
2- Given that 4 slices of pizza cost $ 10.50, to determine what is the cost of 10 slices of pizza at this rate, the following calculation must be performed:
10.5 / 4 x 10 = X
2.625 x 10 = X
26.25 = X
Thus, the cost of 10 slices of pizza is $ 26.25.
3- Given that 4 pieces of candy cost $ 0.99, to determine what is the cost of 7 pieces of candy at this rate, the following calculation must be performed:
0.99 / 4 x 7 = X
0.2475 x 7 = X
1.7325 = X
Thus, the cost of 7 pieces of candy is $ 1.73.
Yes so this is just waffle and it is hard hope this helps
Answer:
y = (-13/11)x - 5/11
Step-by-step explanation:
Where's the list of equations from which you're to choose?
The line that connects points (-8 ,9) and (3, -4) has the following slope:
9 - (-4)
m = ----------------- = -13/11
-8 - 3
Then the new line with this slope is y = (-13/11)x + c
and because (-8, 9) satisfies this equation, 9 = (-13/11)(-8) + c, and we need to calculate c from this. 9 = 104/11 + c, or
-c = 104/11 - 99/11, or - 5/11
Then the desired equation is y = (-13/11)x - 5/11