1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Katyanochek1 [597]
3 years ago
11

PLEASE HELP MEHHHHHHHH

Mathematics
1 answer:
morpeh [17]3 years ago
4 0
X    |   y
-2   | 49
0    | 1
2    |   \frac{1}{49}
You might be interested in
The ratio of grade 7's to grade 8's is 5:3. If there
Greeley [361]

Answer:

240 students

Step-by-step explanation:

Grade 7 : Grade 8 = 5 : 3

Number of seventh grade students = 5x

Number of Eighth grade students = 3x

3x = 90

x = 90÷3

x = 30

Total students = 5x + 3x = 8x = 8 * 30 = 240

5 0
3 years ago
If the dimensions of the following cylinder are doubled, what factor will the surface area change by?
Vedmedyk [2.9K]

Answer:

probably 2 or 4

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
D= number of dollars
padilas [110]

<u>Unit rate 4:</u>

The table

d      n

4       1

8       2

16      4

<u>Unit rate 1/4:</u>

Table

d      n

1       4

4       16

16      64

and

The equation n=4d

<u>Unit rate 16:</u>

Equation:

d = 16n

Step-by-step explanation:

The unit in the unit rate is dollars per unit ounces which means that the unit rate calculated by

Unit\ rate = \frac{dollars}{ounces}

So,

The first option is the equation:

d = 16n\\\frac{d}{n} = 16

The unit rate is 16 dollars per ounce

The second option is the table:

d      n

1       4

4       16

16      64

We can take any pair of values of d and n from the table to calculate the unit rate

So taking

d = 1

n=4

Unit\ rate = \frac{d}{n}\\= \frac{1}{4}

The unit rate for table is: 1/4 dollars per ounces

Third option is the equation:

n = 4d

n = 4d

dividing both sides by n

\frac{n}{n} = \frac{4d}{n}\\1 = \frac{4d}{n}

dividing both sides by 4

\frac{1}{4} = \frac{4d}{4n}\\\frac{d}{n} = \frac{1}{4}

the unit rate is 1/4 dollars per ounce

Fourth option is the table:

d      n

4       1

8       2

16      4

We will take any pair of d and n to find the unit rate

So,

Taking

d = 4

n =1

Unit\ rate = \frac{d}{n} \\= \frac{4}{1}\\=4

The unit rate is 4 dollars per unit ounce.

Keywords: Unit rate, units

Learn more about unit rate at:

  • brainly.com/question/4550858
  • brainly.com/question/4639731

#LearnwithBrainly

7 0
2 years ago
Find the output, y, when the input,x, is 6.<br> y =?
Leni [432]
0 because when x is 6 y is on the bottom of the x axis or at 0
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLEASE ANSWER FOR BRAINLIEST AND 20 POINTS!!!!
Murljashka [212]
BC & MO IS THE ANSWER
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • An average soccer player travels 7 miles during a game. A typical field is 104 meters long. How many times did the average socce
    5·1 answer
  • What is the circumference of circle p?<br> Express your answer in terms of pi. <br><br> AB=20 cm
    12·1 answer
  • Find the equation of the line that satisfies the given conditions the y intercept is 3 and the x intercept is -1
    7·1 answer
  • What type of angle is shown here?
    15·2 answers
  • I NEED HELP PLZ ASAP​
    13·2 answers
  • Please help me with this. I think I understand it and know what it is but I just want someone to check it for me to see if I'm r
    10·1 answer
  • i’ll give you all my points that i have and rate you good if you answer these three questions before 3:00pm est. if f(x)=8-5x, f
    12·1 answer
  • Please answer and explain asap​
    12·2 answers
  • The convex polygon below has 6 sides. Find the value of x.
    14·1 answer
  • Sarah took the advertising department from her company on a round trip to meet with a potential client. Including Sarah a total
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!