1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mixas84 [53]
3 years ago
14

Ryan spent $26.33 on 8 gallons of gas how much would he spend for 20 gallons

Mathematics
2 answers:
11111nata11111 [884]3 years ago
7 0
$26.33÷8 gallons= 3.29125 per gallon

3.29125 × 20 gallons = $65.825

My name is Ann [436]3 years ago
3 0

First divide 26.33 with 8 to find the cost per gallon

26.33/8 = ~3.29 (rounded).

Each gallon of gas costs $3.29

Next, multiply the cost per gallon with the amount of gallons, 20 in this case.

20 x 3.29 = 65.80

$65.80 is your answer

<em>~Rise Above the Ordinary</em>



You might be interested in
Please help ASAP!!<br><br><br> Will Mark Brainiest
mr Goodwill [35]
I am pretty sure its JT
7 0
3 years ago
A triangle has sides with lengths of 7 feet, 15 feet, and 17 feet. is it a right triangle?
aksik [14]
To test if this is a right triangle, let's test these side lengths with the Pythagorean Theorem.

a^2 + b^2 = c^2

c is the hypotenuse, the longest side of a right triangle.
a and b are the legs of the right triangle.

a = 7
b = 15
c = 17

7^2 + 15^2 = 17^2 ?

49 + 225 = 289 ?

274 ≠ 289

Thus, this triangle is not a right triangle since it does not satisfy the Pythagorean Theorem.

Have an awesome day! :)
8 0
3 years ago
Two largest numbers of the fibonacci sequence are F(51)= 20,365,011,074 and F(52)= 32,951,280,099. If these two numbers are adde
Lady bird [3.3K]

Answer:

F (53) =

53,316,291,173

To learn more about the Fibonacci Sequence:

https://www.1728.org/fibonacci.htm

Step-by-step explanation:


5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Tim ran a quarter mile five times yesterday the table above shows the time of each run in minutes and seconds. For example the t
monitta
Honestly im not even sure lol
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
I NEED HELP PLEASE HELP ME
CaHeK987 [17]

Answer:

6 donuts

Step-by-step explanation:

first divide the cost of the donuts by the amount of donuts per box

6 donuts:

2.10 ÷ 6 = .35 per donut

12 donuts

5.40 ÷ 12 = .45 per donut

18 donuts

7.20 ÷ 18 = .40 per donut

24 donuts

12 ÷ 24 = .50 per donut

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Melissas employer purchased a health insurance plan that costs $475 per month and requires that melissa pay $85 toward the plan
    12·2 answers
  • the Martin family's truck gets an average of 25 miles per gallon predict how many miles can they drive using 7 gallons of gas
    11·2 answers
  • The line / is tangent to the circle x^2+y^2=50 at the point A.
    6·1 answer
  • If denied a loan, which of the following changes to your application process will not increase your chances of approval when you
    9·2 answers
  • Jimmy brings $24 to the county fair for rides. Roller coaster rides cost $2, and the spinning cup rides cost $3. But Jimmy knows
    12·1 answer
  • Please helppppppp !!!
    15·2 answers
  • The mean temperature change is 3.2 fahrenheit per day for 5 days. What is the total change over the 5-day period?
    7·1 answer
  • Sale price of a $23.91 item that is 1/3 off?
    10·1 answer
  • X -8 = -11 what is X?
    10·1 answer
  • Derivative this by easiest and shortest way.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!