1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
algol [13]
3 years ago
15

What is the answer for the attached picture

Mathematics
1 answer:
Dmitry_Shevchenko [17]3 years ago
3 0
It should be 13 as well
Because the arc length of CDE and ABCD are both 90 degrees. They share 20 degrees from arc CD and they already both have 70 degrees. So if the arc length is equal, the corresponding chords should be equal too.
You might be interested in
Simply Each Expression ​
vitfil [10]

Answer:

\frac{4}{9x^2}

Step-by-step explanation:

(\frac{2x^3}{3x^4} )^2

= (\frac{2}{3x} )^2

= \frac{4}{9x^2}

3 0
4 years ago
Read 2 more answers
9) What 2 numbers have a total of 28 and a difference of 6?<br>​
Vedmedyk [2.9K]

Answer:

Sum: 17 + 11 = 28

Difference: 17 - 11 = 6

Step-by-step explanation:

The sum of x and y is 28. In other words, x plus y equals 28 and can be written as equation A:

x + y = 28

The difference between x and y is 6. In other words, x minus y equals 6 and can be written as equation B:

x - y = 6

Now solve equation B for x to get the revised equation B:

x - y = 6

x = 6 + y

Then substitute x in equation A from the revised equation B and then solve for y:

x + y = 28

6 + y + y = 28

6 + 2y = 28

2y = 22

y = 11

Now we know y is 11. Which means that we can substitute y for 11 in equation A and solve for x:

x + y = 28

x + 11 = 28

X = 17

Summary: The sum of two numbers is 28 and their difference is 6. What are the two numbers? Answer: 17 and 11 as proven here:

Sum: 17 + 11 = 28

Difference: 17 - 11 = 6

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
a bagel cost $0.80.On Wednesday ,a dozen bagels cost $6.00. what is the unit price of a bagel on wednsday, if you buy 3 bagels?
maria [59]

If a bagel costs $0.80 any day, then the unit price
is $0.80 per bagel.

If the unit price of a bagel is $0.80 , then every bagel
you buy costs $0.80 .

Only one thing changes:  The price of a dozen on Wednesday.

If you buy 1 dozen ... or any number of dozens ... on Wednesday,
then the unit price of the contents of that bag is

                        ($6.00) / (1 dozen)  =  $6.00 per dozen

If you want to convert that to a
different unit of measure, then
you do it like this:

                 (6.00  $/dozen) x (1 dozen/12 bagels)

             =  (6.00 x 1 / 12)  ($/bagel)

             =        0.5  $/bagel

                 or   $0.50 / bagel .
 
3 0
3 years ago
Unit 4 lesson 10
AnnZ [28]

Answer:

How can we help? :) I would love to.

4 0
3 years ago
What is 12 decreased by 12%
crimeas [40]
10.56.. hope this helps
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • hallie has 10 times as many pages to read for her homework assignment as Janet altogether they have to read 264 pages how many p
    9·1 answer
  • A equivalent expression to 9x-7y-6x
    7·2 answers
  • Find two numbers whose gcf is 90
    15·2 answers
  • I don’t know... please help
    11·2 answers
  • Mary has a rectangular garden that measures 15 yards by 6 yards. One of the long sides runs along a wall, and Mary wishes to use
    13·1 answer
  • PLEASE HELP ME I WILL MARK TOU JT YOU HELP ME!!!
    14·1 answer
  • Plzzzz due in a few mins help
    6·2 answers
  • "Everyone has a financial plan, but not everyone has financial goals." Explain what you think this
    8·1 answer
  • Write the following in expanded exponential form a. 30405
    5·1 answer
  • Nth term of a sequence is 2n-6 find out first three terms
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!