1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alukav5142 [94]
3 years ago
15

Wal-Mart is selling 12 highligters for $5.47. What is the unit price of the highlighters? (round the price to the nearest hundre

th)
Question 3 options:


$0.12


$0.54


$0.46


$2.19
Mathematics
1 answer:
BaLLatris [955]3 years ago
4 0

To be able to quickly solve this, we can temporarily make 5.47 into 547

Now, we can divide 547 by 12.

547 / 12 = 45.5

Now, we can round up from 45.5 to get 46.

However, we originally moved our decimal 2 places over, so now we must move it 2 places again.

46 ⇒ 0.46

The correct answer is $0.46

You might be interested in
Pleas help me find the area of this compound shape I will give you loads of points
worty [1.4K]

Answer:

62

Step-by-step explanation:

4*7 = 28

(14 - 1 - 4) * (7 - 4) = 27

1 * 7 = 7

7 + 28 + 27 = 62

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
2а + 20 = -3а - 5 pls help
sammy [17]

Answer: A= -5

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Part A: Victor is studying for his Finais. He spends 1/3 of an hour studying for History, 2/3 an hour
Elan Coil [88]

Answer:

3 3/4

Step-by-step explanation: all that you have to do is add 1/3 +2/3+11/4 which gives you 3 3/4

4 0
3 years ago
a map has a scale of 2 in : 6 mi if clayton and centerville are 10 in apart on the map then how far apart are the real cities
Ahat [919]
I"m pretty sure they would be 60 mi apart
5 0
3 years ago
Math you can get brainly est
Mademuasel [1]
The fraction is 12/1000 which simplified to 3/250. The percentage is 1.2%.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Shayna paid $7.10 for a pizza. She now has $6.79. With how much money did she
    5·2 answers
  • If an 8 inch dimension is reduced to 2.5 inches, what is the percentage of reduction?
    15·1 answer
  • Last week's Apple sold for 3.99 per bag this week price of the bag of apples is 3.39 if Margaret buys 20 bags of apples this wee
    8·1 answer
  • What is .8 as a fraction and decimal?
    13·2 answers
  • Distributive property:
    9·2 answers
  • Help me solv[tex]tanx=1/2, \pi \ \textless \ x\ \textless \ 3 \pi /2
    7·1 answer
  • A box contains 2 red marbles, 3 green marbles, and 3 blue marbles.
    5·1 answer
  • What is the distance between (0,-8) and (3,-2) ?
    9·1 answer
  • 400,000,000,000+90,000,000,000+6,000,000,000+60,000,000+300,000+40,000+2,000+800+10+1 in standard form
    9·1 answer
  • Ella completed the following work to test the equivalence of two expressions. 2 f + 2.6. 2 (0) + 2.6. 0 + 2.6. 2.6. 3 f + 2.6. 3
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!