Answer:
Explanation idea generation
The Owner's Equity statement illustrates the capital account changes due to contributions, withdrawals, net income, or a net loss. So Ending Balance of the statement of changes in Owner's equity will be; Opening capital + Capital Added + Net Income - Owner's Withdrawals.
A one-page report titled a "statement of owner's equity" compares all assets and liabilities to determine the owner's equity's overall value. The snapshot, which is tracked over a predetermined time period or accounting period, depicts the flow of cash through a company.
Owner's equity is simply the difference between the owner's initial investment in the business and any withdrawals made by the owner. For instance: A real estate project with a value of $500,000 and a loan balance of $400,000 would have $100,000 in owner's equity.
Learn more about owner's equity here
brainly.com/question/24196918
#SPJ4
Answer:
Explanation:
What is given:
The price of a new fabricating machine - 60
The price of a one-year-old machine - 51
The real interest rate is 10% per year
Marginal product of fabricating machines 165-2K (K - desired number machines)
If calculate the depreciation, (60-51)/51 = 15%
a) Find user cost of capital
User cost of capital is the sum of interest rate and depreciation cost multiplied by the price of new machine
= 60*(0.10+0.15) = 15 units
b) Determine the number of machines that will allow Missing Link to maximize its profit
165-2K=15
2K = 150
K = 75 machines
c)
Suppose that Missing Link must pay a tax equal to 40% of its gross revenue. What is the optimal number of machines for the company?
165-2K = 15/(1-0.4)
165-2K=14/0.6
165-2K=25
2K=140
K=70 macines
Answer:
total output.
Explanation:
for example, a company manufactures 10,000 units of A. Its total variable costs are $50,000, and its total fixed costs are $25,000.
The average variable cost = $50,000 / 10,000 = $5 per unit of A
The average fixed cost = $25,000 / 10,000 = $2.50 per unit of A
The average total cost = $75,000 / 10,000 = $7.50 per unit of A
You can sell it later. if you lease, you are paying money for someone else's car. say you can buy a car for 20thousand or lease for 1000 per month. after 20months, you would have paid the exact same amount, except if you bought the car, you now have an asset tht can be sold.