1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Genrish500 [490]
3 years ago
9

The formula below is used to convert degrees Fahrenheit (F) into degrees Celsius (C). A cookbook asks us

Mathematics
1 answer:
DanielleElmas [232]3 years ago
6 0

Answer:

177° C

Step-by-step explanation:

substitute F = 350 into the formula

C = \frac{5(350-32)}{9} = \frac{5(318)}{9} = \frac{1590}{9} ≈ 177 ( to the nearest degree )

You might be interested in
Im desperate to find the answer please give an explanation to how you got the answer
Olin [163]
Just draw the graphs, and you should find y = 10x² is the only graph narrower than the given one.
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
What two numbers multiply to -36 and add up to -9
Softa [21]

Answer:

-12,3

Step-by-step explanation:

-12×3=-36

-12+3=-9

3 0
2 years ago
A 12.3-ounce package costs $2.99. What is the unit price?
IRINA_888 [86]

Answer:

$0.243089430894309 Per ounce

Price divided by ounces gives you the unit price. Since this is an unreal number when talking about price it will be $0.24 per ounce.


3 0
3 years ago
(5 + 8x 4- 6x 2 ) + (x 4- x 2- 7) simplified
Arte-miy333 [17]

Answer: 22x−2

Go to www.mathpapa.com algebra calcut

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write a 0.26 in word form
Alex73 [517]
<span>twenty six</span> <span>hundredths would be the word form of 0.26 :)

</span>
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I need answers asappp
    13·1 answer
  • 3/5 preferred green, which equaled 15 students , how many students were surveyed.
    8·1 answer
  • How many square feet of carpet will we need for this hole??
    10·1 answer
  • The diagram shows a square-based cuboid 10cm and 4cm work out the volume of the cuboid
    8·1 answer
  • 1)How many pinches of salt would be in 24 servings?
    9·1 answer
  • 15•(3 + b) = 45 + b
    5·1 answer
  • You decided to go to the mall and find a sweatshirt that cost $25.80 on sale for 35% off. How much will you SAVE by buying the s
    6·1 answer
  • Does this graph represent a function? Why or why not?
    14·1 answer
  • -1/2(2x-6)+9=-8 answer
    14·2 answers
  • Find the exact value for x leaving your answer as a surd with a rational denominator where appropriate :
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!