1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kompoz [17]
3 years ago
11

Randall is 15 years younger than Wendy. 8 years ago, Wendy's age was 2 times Randall's age. How old is Randall now?

Mathematics
1 answer:
lina2011 [118]3 years ago
6 0
After thinking Randall will be 45
You might be interested in
Question 6(Multiple Choice Worth 1 points) (02.05 MC) Choose the table that represents g(x) = 4⋅f(x) when f(x) = x − 5. x g(x) 1
RSB [31]

Answer: (b)

x g(x)

1 -16

2 -12

3 -8

If g(x) is 4*f(x), then we can find g(x) by multiplying 4 by x-5

g(x) = 4(x-5)

= 4x-20

Now we can plug in 1,2, and 3 for x to see which table makes sense.

g(1) = 4(1) - 20

= -16

g(2) = 4(2) - 20

= -12

g(3) = 4(3) - 20

= -8

hope this helps

4 0
4 years ago
When an object moves in a circle the __________ of the object is continually changing. What is the missing word in this sentence
Bezzdna [24]

Answer:

velocity

Step-by-step explanation:

The velocity of the object is continually changing.  This velocity is the slope of the tangent line to the curve at a given point on the curve.

3 0
3 years ago
Find x.<br><br> select one :<br> a. 3/4 <br> b. 1/2 <br> c. 2 <br> d. 4
Dimas [21]

check the picture below.

8 0
4 years ago
It takes jada 20 minutes to walk to school. It takes Andre 80% as long to walk to school.
poizon [28]
The answer is 16 hope this helps
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
5000 at 12% compound quarterly compared interest earned after 5 year's
hichkok12 [17]

Answer:

A = P(1+r÷100)^n

where A is amount after some days

r is the rate

n is the number of years

p is the principle (the amount of money before the interest)

A = 5000 ( 1 + 12÷100)^5

A = 8811.70

A = 8812

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Elevii clasei a IV-a se informeaza despre preturile unor obiecte:3 aparate foto de acelasi fel si un laptop costa 2700lei,iar 5
    15·1 answer
  • So what if the area is 7200 sq m and side is 80 m . Pls help
    11·1 answer
  • I need help with adding complex numbers
    7·1 answer
  • -1 5/6 ÷ -3 1/3 in fraction form
    10·2 answers
  • Why is the second survey more belivable than the first?
    6·1 answer
  • If a pack of ramen noodles cost $3.48 what is the unit rate (in cents)?
    12·1 answer
  • Which equation has the steepest graph?
    12·1 answer
  • Use the grouping method to factor the polynomial below completely.<br> 3x3 + 9x2 + 4x+12
    6·1 answer
  • C)<br> A bus drives for 3/2 hours at an average speed of 56 mph.<br> How far does the bus drive?
    10·1 answer
  • Henry will spend at most $30 on gifts. So far, he has spent $21. What are the possible additional amounts he will spend? Use c f
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!